Kaszubska gęś świąteczna i noworoczna. Najlepsza szmurowana

22 grudnia 2012r. | Drukuj

Kaczka  i gęś były od zarania dziejów  tradycyjnymi kaszubskimi daniami świątecznymi, a dziś potrawy te  znajdują się na liście pomorskich produktów tradycyjnych. Podczas Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Kaszubi  nadal  jedzą szmurowaną gęś.

Gęsi do dziś są bardzo popularnym i powszechnym ptactwem hodowanym na całych Kaszubach. Gęsiobicie odbywa się tu na Świętego Marcina, czyli w listopadzie. Potem gęsi wędrują do zamrażarek i czekają na wyjątkowe uroczystości lub – częściej – na eksport. W Niemczech bowiem „pomorska gęś” uchodzi za kulinarny rarytas. Za naszą zachodnią granicę co roku eksportujemy jej ok. 20 tys. ton. Dla porównania – Polacy zjadają rocznie zaledwie 700 ton gęsiego mięsa. Najwięcej spożywamy gęsiny na Kaszubach, które słyną z takich potraw jak: okrasa, półgęski i szmurowana gęś. Ta ostatnia potrawa spożywana na weselach i podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Fot. GK

Fot. GK

Przepis na szmurowaną kaczkę i szmurowaną gęś

Natartą solą i majerankiem kaczkę należy nadziać kawałkami kwaśnych jabłek i suszonymi śliwkami. Następnie ułożyć w brytfannie, osmażyć z każdej strony, podlać odrobiną wody, po czym dusić pod przykryciem. Co jakiś czas należy dolewać nieco wody, aby kaczka cały czas znajdowała się w sporej ilości sosu (szmurowanie). Powstającym w ten sposób sosem kaczkę należy regularnie polewać, aby nie wyschła. Obok pieczonej w sosie  kaczki można ułożyć kawałki posypanych majerankiem jabłek i ziemniaków.

Z kolei gęś natartą solą i majerankiem należy nadziać mieszanką kaszy gryczanej i utłuczonych gotowanych ziemniaków. Także gęś ułożoną  w dużej brytfannie trzeba  osmażyć z każdej strony, podlać odrobiną wody, po czym dusić pod przykryciem, co jakiś czas dolewając nieco wody. Wszystko po to, by gęś cały czas znajdowała się w sporej ilości sosu (szmurowanie) i nie wyschła. Obok pieczonego mięsa można ułożyć kawałki posypanej majerankiem brukwi i ziemniaków, które potem można podać wraz z gęsią. Pycha!


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Andrzej pisze:

    Na zdjęciu nie jest gęś szmurowana (duszona) tylko pieczona w piekarniku .

Dodaj komentarz