Zwycięstwo zespołu „Mùlków” z Miszewa na Burczybasie

05 czerwca 2013r. | Drukuj

Piękny sukces odniosły „Mùlczi” z Miszewa na IX Przeglądzie Kaszubskich Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych „Burczybas 2013”.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Wystąpiło tam dziewięć grup, które podzielono na dwie kategorie. W kategorii śpiew „Mùlczi” zdobyły pierwsze miejsce pokonując bardziej utytułowane zespoły dziecięce z takich miejscowości, jak na przykład Linia czy Luzino. Zwycięstwu towarzyszył ogromny aplauz oraz radość naszych dzieci. Spontanicznie zaśpiewały one jedną z kaszubskich piosenek dedykując ją organizatorom i uczestnikom imprezy.

Zespoły przybyły z czterech powiatów: puckiego, wejherowskiego, lęborskiego oraz jeden z kartuskiego. Przegląd rozpoczął się uroczystą mszą świętą z kaszubską liturgią. Do jej oprawy (lekcje, psalm i modlitwy) poproszono członków Oddziału ZKP w Baninie. Po mszy orkiestra poprowadziła wszystkich artystów na Plac Kaszubski, gdzie odbyły się konkursowe prezentacje. Organizatorem był Oddział ZKP w Wierzchucinie, gmina Krokowa.

– W tym roku mamy więcej zespołów. Widzimy, że jest też lepszy poziom. Szczególną radością dla nas jest fakt, że powstają kolejne grupy dziecięce. Debiutantem jest u nas nowy zespół kaszubski z Ciekocina w gminie Choczewo – podkreślała Jadwiga Kirkowska, prezes O/ZKP w Wierzchucinie.

Obradom jury przewodniczył Radosław Kamiński, do niedawna dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie. Wyjaśniał, że podjęcie decyzji nie było proste.

– Bardzo gratulujemy wszystkim zespołom. Każdy bez wyjątku może czuć się zwycięzcą, ponieważ już sam występ na tym przeglądzie jest sporym sukcesem. Doskonale wiemy, jak trudne jest prowadzenie i utrzymanie dziecięcych zespołów folklorystycznych – podkreślał Kamiński.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

W Wierzchucinie zaśpiewała też druga grupa z banińskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego – zespół „Młodzëzna”. Dziewczyny dały piękny koncert współczesnych piosenek kaszubskich.

– Tak mnie się podobało, że chciałem iść po autograf, ale żona mnie powstrzymała – spontanicznie komentował jeden ze słuchaczy tuż po koncercie.

Występ tym bardziej był udany, gdyż po raz pierwszy w zespole zaśpiewała Beata Bach, do niedawna także występująca w „Spiéwnëch kwiôtkach”. (jd)


Opublikowano w: RegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze