Wizyta Kaszubów w mieście zakochanych

05 czerwca 2013r. | Drukuj

Miasto zabytków i zakochanych, czyli Chełmno, było kolejnym etapem dwudniowej wycieczki członków Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie, którzy wraz z zespołem „Mùlczi” poznawali Pomorze Nadwiślańskie.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Niespełna dwudziestotysięczne Chełmno istotnie zachwyciło wanożników. W mieście tym jest aż osiem świątyń. Większość jest pięknie odrestaurowana, głównie za unijne pieniądze. W ostatnich latach zainwestowano tam 50 milionów dolarów.

Nad miastem króluje przepiękna bazylika kryjąca wewnątrz łaskami słynący obraz Matki Boskiej. W bazylice jest też kilka iście królewskich kaplic, w tym jedna poświęcona św. Walentemu, stąd w wielowiekowej tradycji utarło się przekonanie, że Chełmno w szczególny sposób sprzyja zakochanym. W bazylice pochowani są też biskupi, gdyż przez kilka wieków miasto oraz pobliska Chełmża były siedzibą biskupów chełmińskich.

Równie – a dla Kaszubów pewnie jeszcze bardziej – interesujący jest klasztor sióstr Miłosierdzia, choćby z tego powodu, że posługiwało tam wiele dziewcząt z Kaszub, także krewniaczki mieszkańców Banina. Gdy wieść się rozeszła, że przybyła grupa z Kaszub, wówczas podeszła jedna z sióstr i w języku kaszubskim oprowadziła po skarbcu klasztornym, co było bardzo miłym zaskoczeniem. Okazało się, że pochodziła z Łapalic pod Kartuzami. W tymże skarbcu znajduje się ornat ofiarowany siostrom przez bpa Konstantyna Dominika wraz z egzemplarzem Biblii opatrzonego dedykacja. Jest to jedna z ważniejszych relikwii tego miejsca, a jednocześnie piękny ślad kaszubskości.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Kilka godzin obecności w Chełmnie minęło błyskawicznie. Była to w dużej mierze zasługa świetnego przewodnika, potomka jednego z żołnierzy 66 Kaszubskiego Pułku im. Marsz. Józefa Piłsudskiego, który w Chełmnie miał swoją główną siedzibę. Dzięki temu znał doskonale Kaszubów i z wielką satysfakcją dzielił się wiedzą o swoim przepięknym mieście.

JD


Opublikowano w: RegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz