Dziewczyny z zespołu Spiéwné Kwiôtczi wciąż zachwycają

31 maja 2013r. | Drukuj

Dwie licealistki Marta Okrój z Rębiechowa i Weronika Pryczkowska z Banina są od wielu lat chlubą Oddziału Zrzeszenia Kaszubko – Pomorskiego w Baninie. Przez kilka lat stanowiły trzon zespołu „Spiéwné kwiôtczi:”, z którym odniosły mnóstwo sukcesów, między innymi dwukrotne zwycięstwo na festiwalu „Jantarowi bôt” w Dębogórzu czy zwycięstwo na festiwalu muzyki współczesnej w Bytowie.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Z zespołem nagrały dwie płyty „Òd se cos dac” i „Cél daleczi”, które stają się powoli trzonem repertuarowym uczniów na całych Kaszubach. Między innymi z tej płyty obficie korzystano podczas niedawnego Konkursu Pieśni im. Jana Trepczyka, a także na Pomorskim Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë” w Luzinie, gdzie Weronika Pryczkowska zajęła I miejsce w kategorii licealistów. Również wojewódzką rangę miał konkurs piosenki w Czersku. Tam z kolei wygrała Marta Okrój, co jest jej sporym sukcesem wokalnym.

Kolejnym – wciąż aktualnym – etapem ich wspólnych działań jest zespół „Młodzëzna”. Z grupą nagrały płytę „Wiedno Kaszëbë”. Utwory z tej płyty są między innymi wykonywane już w Kanadzie przez chór „Ludowa nuta” z Hamilton, a także – oczywiście – w edukacji szkolnej na Kaszubach. Ten aspekt działalności banińskich artystów ma największe znaczenie dla instytucja prowadzącej te działania, czyli Oddziału ZKP w Baninie.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Ostatnim znakomitym sukcesem obu licealistek był występ na wojewódzkim 42 Finale Konkursu Recytacji Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” w Chmielnie. Na finał dostać mogą się wyłącznie zwycięzcy eliminacji powiatowych w poszczególnych kategoriach. Jako że Weronika jest uczennicą liceum gdyńskiego, zaś Marta kartuskiego wówczas możliwy stał się ich wspólny występ na finale. Postanowiły z tego skorzystać. Obie bezkonkurencyjnie wygrały eliminacje powiatowe. Na finale Chmielnie również zaprezentowały się znakomicie. Zwycięzcą kategorii została Weronika, zaś Marta otrzymała wyróżnienie. Miejsca pośrednie zajęli zwycięzcy z Kościerzyny oraz Chojnic.

(jd)


Opublikowano w: Rodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze