Nowoczesny budynek Wydziału Chemii UG uroczyście otwarty

28 maja 2013r. | Drukuj

Nowoczesny budynek Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego ze specjalistycznymi laboratoriami, pracowniami, salami wykładowymi, aulami oraz centrum doskonałości został wybudowany na terenie największego kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie. Uroczyste otwarcie budynku z udziałem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbary Kudryckiej odbyło się 27 maja 2013 roku.

fot. Uniwersytet Gdański

fot. Uniwersytet Gdański

Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego to jeden z najlepszych wydziałów w Polsce – lokuje się w ścisłej czołówce rankingu jednostek ocenianych przez MNiSW. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka podczas uroczystego otwarcia, pogratulowała społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego, zwłaszcza Wydziałowi Chemii UG tak wspaniałego, nowoczesnego budynku, który stwarza nowe szanse na rozwój dydaktyczno-naukowy. – Dzięki takim inwestycjom i całemu nowoczesnemu kampusowi, Uniwersytet Gdański staje się konkurencyjny wobec uczelni wyższych w Europie i świecie – mówiła minister Kudrycka.

Dziekan Wydziału Chemii , prof. Piotr Stepnowski podkreślił naukowe osiągnięcia Wydziału, który należy do wiodących jednostek naukowo-dydaktycznych w Polsce i Europie: – Ten budynek jest dla nas zobowiązaniem, na naszym wydziale wciąż obowiązywać będzie motto, które widnieje na dawnym budynku: Candide et sincere (szczerze i rzetelnie).

Kompleks obiektów wchodzących w skład nowej siedziby Wydziału Chemii, to zintegrowany zespół budynków o przeznaczeniu dydaktycznym, naukowo-badawczym oraz warsztatowo-magazynowym. Całkowita powierzchnia nowej siedziby wynosi 28 572 m², na którą składają się nowoczesne laboratoria naukowo-badawcze oraz dydaktyczne, sale seminaryjno-wykładowe oraz zespoły audytoriów. Nowoczesna infrastruktura zespołu audytoryjnego pozwala na organizację wielosesyjnych konferencji. W niedalekiej przyszłości uruchomiona zostanie hala technologiczna, w której można będzie prowadzić badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu inżynierii chemicznej i środowiskowej. Istotnym elementem inwestycji jest przestrzeń dla ogólnouczelnianych pracowni pomiarów fizykochemicznych, możliwych dzięki zgromadzeniu nowoczesnej aparatury badawczej.

mat. prasowe

mat. prasowe

Koszt budowy nowej siedziby Wydziału Chemii wraz z wyposażeniem wyniósł około 136 mln zł, a koszt Wydziału Biologii – ponad 98 mln zł. Jest to jedna z największych inwestycji w Polsce w zakresie szkolnictwa wyższego realizowana w ramach Programu. Na Wydziale Chemii UG będzie można studiować tzw. kierunki zamawiane. W ramach projektu „Kształcenie kadr dla innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy w zakresie agrochemii, chemii i ochrony środowiska” w latach 2012-2015 na Wydziale Chemii będą realizowane studia z zakresu chemii i ochrony środowiska – jako kierunki zamawiane. 1000-złotowe stypendia dla najlepszych, kursy wyrównawcze, staże zagraniczne i krajowe, wizyty studyjne w firmach branżowych oraz szkoły letnie – to tylko część tej oferty dla studentów Wydziału Chemii UG (projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego).

 

 


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Karola pisze:

    Podczas otwartych drzwi na tej uczelni miałam możliwość zobaczenia tą zmodernizowaną część budynku i muszę przyznać, że robi wrażenie dlatego podejrzewam teraz nauka chemii w Gdańsku będzie bardzie popularniejsza. Tym przykładem powinno pójść większość uniwerków w Polsce bo niestety są one często przestarzałe i nie modernizowane http://i.szkola.pl/jak-wybrac-korepetytora-z-chemii-w-gdansku-i-nie-tylko

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze