Dziś maturzyści piszą egzamin z języka kaszubskiego

16 maja 2013r. | Drukuj

33 uczniów z naszego województwa napisze dzisiaj egzamin maturalny z języka kaszubskiego. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku poinformowała, że przystąpienie do pisemnego egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego zadeklarowało na poziomie podstawowym 25 uczniów i na poziomie rozszerzonym – 8 uczniów. W sumie to mniej niż w roku ubiegłym.

fot. archiwum

fot. archiwum

Najwięcej chętnych do wykazania się wiedzą na temat kaszubskiej literatury, kultury oraz języka jest w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Wybickiego w Kościerzynie – 17 osób oraz w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach – 10 osób. Maturę z języka regionalnego zdawać będzie również dwóch uczniów z I LO w Kartuzach, dwóch uczniów z I LO w Bytowie oraz dwóch uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie.

Nauka języka kaszubskiego w szkołach formalnie możliwa jest od 2001 roku. Od 2005 roku wprowadzona została możliwość zdawania egzaminu maturalnego w tym języku m.in. dzięki uznaniu kaszubskiego za europejski język regionalny.

Podczas pierwszej matury z języka kaszubskiego zdawało ją 14 osób. W kolejnych latach 2006 r. – 11 osób, w 2007 r. – 27 osób, w 2008 r. – 8 osób, w 2009 r. – 9 osób, w 2010 r. – 26 osób , w 2011r. – 21 osób, w 2012 r. – 41 osób. Obecnie za dobry wynik na kaszubskim egzaminie, można otrzymać dodatkowe punkty podczas rekrutacji na etnofilologię kaszubską, kierunek studiów Uniwersytetu Gdańskiego.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz