Muzeum wita po polsku i kaszubsku

14 maja 2013r. | Drukuj

Muzeum zmieniło swoją zapowiedź telefoniczną. Od kilku dni w słuchawce usłyszeć można powitanie w języku polskim i kaszubskim oraz początek pieśni „Zemia rodnô” Jana Trepczyka.

fot. Izoldaw/CC/Wikimedia

fot. Izoldaw/CC/Wikimedia

– Zaznaczamy, że nasza instytucja jest jedyną taką na świecie. Chcieliśmy również wyeksponować naszą kaszubsko-pomorską specyfiką oraz podkreślić fakt istnienia i działalności rodzimych poetów i kompozytorów – stąd taki wybór utworu – mówi dyrektor Muzeum, Tomasz Fopke.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie powstało w 1968 roku. Początkowo mieściło się w dwóch, a później w czterech pomieszczeniach przy ul. Sienkiewicza 10. Obecnie główną siedzibą muzeum jest Pałac Przebendowskich, będący dawniej częścią XVIII wiecznego zespołu pałacowo-parkowego.

W ciągu 40-tu lat działalności Muzeum pozyskało większość pierwodruków i kolejnych wydań utworów kaszubskojęzycznych, niezwykle rzadkich czasopism, zbiorów pieśni i innych druków. Nie do przecenienia są liczne spuścizny po pisarzach, kompozytorach, folklorystach i działaczach kaszubskich, w których niezwykle często zabytkom piśmienniczym i muzycznym towarzyszą fotografie, malarstwo i grafika, numizmaty, ceramika itp. Oddzielnie należy wymienić zbiór 500 starodruków i bardzo interesującą kolekcję kartograficzną. Stale uzupełniane są dokumenty życia społecznego: plakaty, afisze, zaproszenia.

Muzeum prowadzi także działalność wydawniczą. Jest wydawcą książek zarówno w języku polskim jak i kaszubskim – prac popularnych i naukowych z różnych dziedzin: historii, językoznawstwa, etnografii, literatury pięknej, wspomnień, pamiętników itp. Z większości zbiorów można skorzystać w muzealnych czytelniach.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz