XX rocznica śmierci ks. prał. Franciszka Gruczy

28 kwietnia 2013r. | Drukuj

We wtorek 23 kwietnia minęła 23. rocznica śmierci ks. prałata Franciszka Gruczy, tłumacza Ewangelii na język kaszubski, wybitnego kapłana, pierwszego celebransa mszy świętych z liturgią w języku kaszubskim.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Urodził się 19 listopada 1911 roku w Pomieczyńskiej Hucie. Ochrzczony był w Sianowie. Mimo że już po roku wraz z rodziną zamieszkał w Gowidlinie, to Sianowo na zawsze – jak mówił – pozostało jego dësznym dodóm. Tam miał swoje drugie prymicje, tam dziękował Bogu i Pani Sianowskiej za ocalenie z pożogi wojennej i marszu śmierci, tam bywał często na odpustach i tam głosił kazania. Gdy w roku milenijnym nadarzyła się stosowana okazja czynił starania o koronację cudownej figury na Królową Kaszub, co za przyczyną Pawła VI i biskupa chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego stało się 4 września 1966 roku. Ksiądz Grucza asystował biskupowi przy koronacji.

Należy przyjąć z wielką radością fakt, że Sianowo nie zapomniało o zasługach tego kapłana. A to głównie za sprawą lokalnego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, na którego czele od kilku lat stoi młoda i ambitna Danuta Kobiela. Zorganizowali oni spotkanie promocyjne związane z książki „Kaszubski Kordecki. Życie i twórczość  ks. prał. Franciszka Gruczy”. Rozpoczęło się uroczystą mszą świętą odprawioną przez ks. kustosza Eugeniusza Grzędzickiego z udziałem sztandaru Zarządu Głównego ZKP oraz Sianowskiego ZKP. Po mszy odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o tłumaczu Biblii oraz prezentacja książki.

– To jest marzenie, pewnie nie tylko moje, by w Sianowie za jakiś czas ufundowano na przykład tablicę pamięci tego kapłana, który tak wiele uczynił dla Sianowa – podkreślał prelegent Eugeniusz Pryczkowski, biograf kapłana.

Informacje te uzupełnione były o zdjęcia filmowe i fotograficzne z koronacji. Są to absolutne unikaty. Odnaleziono je po wiele latach poszukiwań. Pokazują one tłumy zebrane na koronacji oraz rzeszę kapłanów, w tym siedmiu biskupów, zgromadzonych w Sianowie.

– Te zdjęcia są rewelacyjne, powinien je każdy mieć szansę obejrzeć – nie krył zaskoczenia Janusz Mamelski, pisarz i nauczyciel języka kaszubskiego w Staniszewie.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Z pewnością tak się stanie już niebawem. Przygotowywany jest film o sanktuarium. Trwają też zaawansowane prace nad monografią tego miejsca. Wszystko na pewno powinno być gotowe przed złotym jubileuszem koronacji.

– Cały czas przygotowujemy świątynię do tych obchodów – wyjaśniał kustosz, natomiast wójt Sulęczyna i jednocześnie bratanek ks. Gruczy, Bernard Grucza, podkreślał – Czekamy na to z utęsknieniem. Na pewno ksiądz stryj byłby wielce rad z takich działań.

Pewne kroki już podjęto w kierunku nadania imienia ks. prałata Franciszka Gruczy szkole w Pomieczyńskiej Hucie. To jest najbardziej odpowiednie ku temu miejsce.

– Sprawa jest w toku  – skonstatowała Ewa Kasprzak – dyrektorka tej szkoły.

Jan Dosz


Opublikowano w: RegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
 1. fela pisze:

  „Zorganizowali oni spotkanie promocyjne związane z książki „Kaszubski Kordecki. Życie i twórczość ks. prał. Franciszka Gruczy”.”
  „– Te zdjęcia są rewelacyjne, powinien je każdy mieć szansę obejrzeć – nie krył zaskoczenia Janusz Mamelski, pisarz i nauczyciel języka kaszubskiego w Staniszewie.
  fot. nadesłane”

 2. STEFANIA KLEINA Z D.LABUDDA BACKA HUTA83-334 pisze:

  W naszej rodzinie byl on,jak swiety traktowany
  Ks Grucza to wielki czlowiek godny wielkiego podziwu und pelen patriotyzmu!!!

Dodaj komentarz