W tragiczny czwartek gdyńskie służby zdały egzamin

26 kwietnia 2013r. | Drukuj

Tempo, dobra organizacja i koordynacja – tak podsumować można wczorajsze działania służb zaangażowanych w akcje ratunkowe w Gdyni. 25 kwietnia 2013 r. był dla miasta dniem trudnym.  Po godz. 9.00 przy zjeździe z Estakady Kwiatkowskiego przy ul. Morskiej tir uderzył w trolejbus, a po godz. 11.30 wybuchł pożar w Teatrze Muzycznym.
 
Akcjami koordynowano z Miejskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie znajduje się miejski system monitoringu. To tam zbiera się zespół pod przewodnictwem prezydenta Gdyni, składający się z przedstawicieli służb: straży miejskiej, pożarnej, pogotowia, policji. Pierwsza informacja o wypadku przy zjeździe z estakady dotarła do centrum o godz. 9.08. Pierwsza karetka pojawiła się na miejscu zdarzenia o godz. 9.13. To bardzo szybko, zwłaszcza, że w tym samym czasie przy ul. Morskiej powstał już korek w stronę Chyloni.
 
Służby działały sprawnie, poszkodowani szybko trafili pod opiekę medyczną. – W akcji ratowniczej i likwidacji szkód wypadku uczestniczyło łącznie 140 osób, w tym m.in.: ratownicy medyczni, 9 zastępów straży pożarnej – 34 ratowników, policja, straż miejska, pogotowie trakcyjne i sygnalizacyjne – informuje st. bryg. mgr inż. Krzysztof Markiewicz, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. Cała akcja zakończyła się ok. godz. 19.00. Dzięki działaniom miejskich służb: policji, straży miejskiej i Zarządu Dróg i Zieleni, już 40 minut po zdarzeniu ul. Morska była drożna. W wyniku wypadku zginęły dwie osoby, a w szpitalach przebywa wciąż pięcioro poszkodowanych: jedna osoba w Wejherowie, jedna w szpitalu Akademii Medycznej w Gdańsku, trzy w szpitalu Św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. – W sprawie wypadku będzie toczyło się śledztwo prokuratorskie, którego celem będzie ustalenie przyczyn zdarzenia i wskazanie ewentualnego winnego – informuje komisarz Michał Rusak, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni. Szczątki tira zostały zabezpieczone do badań. Cennych informacji ma dostarczyć również tachograf. Zeznania świadków zostaną zweryfikowane, istotne będą też opinie biegłych.

Konferencja prasowa w Miejskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego fot. Michał Kowalski

Konferencja prasowa w Miejskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego
fot. Michał Kowalski

Zgłoszenie o pożarze dachu rozbudowywanego budynku Teatru Muzycznego gdyńscy strażacy otrzymali o godz. 11.37. Gasiło go 7 zastępów straży pożarnej, 26 ratowników. W sumie w akcji uczestniczyło ok. 40 osób. Ugaszenie pożaru zajęło około 20 minut. Na szczęście nikt nie ucierpiał, a straty dla całej inwestycji są niewielkie. 


Opublikowano w: GdyniaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze