Spotkanie wiceministra finansów w Wejherowie

24 kwietnia 2013r. | Drukuj

W Urzędzie Miejskim w Wejherowie odbyło się spotkanie zainicjowane przez senatora Kazimierza Kleina i prezesa Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Wejherowie, pana Leszka Glaza. Głównym tematem była polityka fiskalna, którą omówił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, pan Maciej Grabowski.

fot. GK

fot. GK

Konferencja poświęcona podatkom w Polsce zgromadziła w Urzędzie Miejskim w Wejherowie okolicznych przedsiębiorców, skarbników samorządowych oraz zarząd wejherowskiego cechu. Wiceminister finansów Maciej Grabowski na wstępie spotkania zaprezentował dane dotyczące polityki fiskalnej na lata 2008-2012. – W przeciągu ostatnich czterech lat Polska odnotowała najszybszy wzrost gospodarczy w krajach UE. Przyczyniły się do tego liczne inwestycje publiczne, wzrosła o ponad 900 tys. liczba miejsc pracy oraz jeden z najniższych w Europie wzrost zadłużenia – wyliczał na spotkaniu wiceminister dodając, że wiarygodność polskiej gospodarki jest wysoka. Pytania, które padały z sali dotyczyły głównie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a dokładnie zaniżenia progu do 20 tys. dla przedsiębiorstw w kwestii wprowadzenia kas fiskalnych. Przedsiębiorcy zarzucali ministerstwu krótki czas na wprowadzenie kas fiskalnych w przedsiębiorstwie, zawiłość uchwał i ciągłych zmian i wprowadzania nowych.

Opłaty ZUS były kolejnym gorącym tematem spotkania, które to dla mikro przedsiębiorcy są wysokie i często powodują zamykanie się przedsiębiorstw lub przechodzenie do szarej strefy. Wiceminister podkreślał, że prawo podatkowe jest wprowadzana dla wszystkich równo, zarówno dla dużych jak i małych przedsiębiorstw. Podczas spotkania poruszony został również temat dużych centrów handlowych, gdzie, jak podkreślali zgromadzeni na sali goście, odbywa się kreatywna księgowość, co w konsekwencji powoduje mniejszy wpływ podatków do państwa. Senator Kazimierz Kleina omówił przykład miejscowości Sierakowice, gdzie w kilkutysięcznej miejscowości nie ma żadnego hipermarketu z zagranicznym kapitałem. Rządzący skutecznie wspierają lokalnych przedsiębiorców, z czego wynika to, że nie zawsze do końca wszystko co dzieje się na szczeblach samorządowych zależy od premiera czy partii rządzącej. Na zakończenie wspólnie wszyscy zaapelowali o jasne, jednoznaczne prawo, aby uniknąć w jednej kwestii paru różnych interpretacji. Wiceminister Maciej Grabowski na zakończenie podziękował za wszystkie uwagi odnośnie prawa podatkowego i prosił o każde zauważone nieprawidłowości kierować do Ministerstwa.

Galeria

fot. GK


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend
Pomorze skutecznie wykorzystało środki unijne: RPO na lata 2007 – 2013 rozliczone!

Najnowsze komentarze