Sprawna akcja. Polecieli po serce do Warszawy

19 kwietnia 2013r. | Drukuj

Samolot Marynarki Wojennej przetransportował serce do przeszczepu z Warszawy do Gdańska. Lot po organ wykonano na prośbę Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na przeszczep oczekiwała 33-letnia kobieta.

Lot po serce (foto: Krzysztof Godlewski / Aviateam.pl)

Lot po serce (foto: Krzysztof Godlewski / Aviateam.pl)

W godzinach 04:00 – 05:00 samolot Marynarki Wojennej An-28 przebazował się z lotniska MW w Gdyni na lotnisko w Warszawie, gdzie oczekiwał na zakończenie operacji pobrania organu. Następnie wystartował o godzinie 10:21, zaraz po przybyciu ekipy transplantacyjnej wraz z narządem do przeszczepu. Po około godzinie lotu An-28 wylądował na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie, gdzie na organ oczekiwała karetka transplantacyjna. Z lotniska serce zostało przetransportowane do Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego.

O godzinie 11:50 organ był już w Klinice. Lekarze przystąpili do przeszczepu, który przeprowadził dr Piotr Siondalski wraz z zespołem. O godzinie 13:15 serce zaczęło bić w ciele pacjentki. Tuż po godzinie 15:00 zakończono operację – tak zrelacjonował akcję Bartosz Zajda, rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej. W tym dniu załogą samolotu An-28 dowodził kpt. mar. pil. Roman Czyż, drugim pilotem był kpt. mar. pil. Marek Buczek, a technikiem pokładowym chor. sztab. mar. Mariusz Wojciechowski.

To 26 przeszczep serca w historii Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 7 przeszczepach pomogła Marynarka Wojenna, której lotnictwo transportowało organy do przeszczepu.

 

 

 

 


Opublikowano w: PolecaneTrójmiastoWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz