Powstał Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Będzie działał także w Lęborku

18 kwietnia 2013r. | Drukuj

W ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską, spółdzielnie socjalne na Pomorzu otrzymają dodatkowe wsparcie. Szeroka kampania informacyjna oraz finansowe granty mają być impulsem do rozwoju tej gałęzi przedsiębiorczości. Specjalne biura powstaną w powiatach bytowskim, kościerskim, słupskim, chojnickim i człuchowskim, a także w powiecie lęborskim.

fot. Łukasz Hrycyk - archiwum

fot. Łukasz Hrycyk – archiwum

Liderem Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej jest Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego. Pracę w terenie wesprą partnerzy projektu. Docelowo na terenie objętym działaniami ma powstać minimum dziesięć spółdzielni socjalnych, które będą funkcjonować w kolejnych latach po zakończeniu zasadniczej części projektu tj. po 31 maja 2015 roku. W projekcie weźmie udział około 1800 osób.

Pierwszym etapem jest organizacja i utworzenie Lokalnych Centrów Ekonomii Społecznej (LCES) – otwarcie biur oraz zatrudnienie pracownika – lokalnego promotora ekonomii społecznej na terenie sześciu powiatów.

Czytaj także: Spółdzielnia socjalna – założyć to nie wszystko! >>

Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Łebie, jako jeden z partnerów jest odpowiedzialny za organizację i prowadzenie biura LCES, które swoją siedzibę będzie miało w Lęborku.

– Dzieło Kolpinga od początku swojego istnienia, a posiada 150 lat tradycji, zawsze skupiało się na rozwiązywaniu społecznych problemów – mówi ks. Zenon Myszk, prezes zarządu Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga. – Spółdzielnie socjalne to nowoczesne formy wsparcia dla bezrobotnych i wykluczonych społecznie członków naszych lokalnych wspólnot. Są formą pomocy, ale takim jej rodzajem, poprzez który dajemy wędkę a nie rybę – dodaje.

W ramach projektu będzie prowadzone wsparcie szkoleniowe i doradcze niezbędne do założenia, prowadzenia i pracy w spółdzielni socjalnej. Oprócz tego, osoby i instytucje zainteresowane stworzeniem takiej spółdzielni, będą mogły ubiegać się o wsparcie finansowe.

– Jesteśmy na etapie przeprowadzania procedury związanej z wynajmem odpowiedniego lokalu – mówi Adam Nowak, kierownik lęborskiego LCES. – Stowarzyszenie ma kilka pomysłów na stworzenie w naszym regionie spółdzielni socjalnych, wśród nich np. bar mleczny. Oczywiście o rodzaju działalności każdej spółdzielni będą decydować ich twórcy – zapowiada.

Czytaj także: Spółdzielnia Socjalna z nową usługą. Gniewino będzie odśnieżone >>

25 kwietnia o godz. 13.00 w Starostwie Powiatowym w Lęborku odbędzie się spotkanie, podczas którego oprócz prezentacji oferty OWES, zostaną również przedstawione warunki dla instytucji i osób, które chcą w ramach naszego projektu otrzymać dofinansowanie na założenie i lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej.

Projekt Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej Poddziałanie 7.2.2. Wsparcie ekonomii społecznej dla obszaru Subregionów: Słupskiego i Południowego (Subregion Słupski: Słupsk, powiat bytowski, lęborski, słupski. Subregion Południowy: powiat chojnicki, człuchowski, kościerski).. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Starostwem Powiatowym w Słupsku, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno, Stowarzyszeniem Rodzina Kolpinga w Łebie oraz Fundacją PRO EUROPA.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze