Młodzi poznają język i kulturę Pomorza

18 kwietnia 2013r. | Drukuj

Udziałem we wspaniałej wycieczce, pełnej niezapomnianych wrażeń mogą pochwalić się najmłodsi uczniowie szkół podstawowych z Gminy Cewice. Była to nagroda dla wszystkich uczestników II Gminnego Konkursu Wiedzy o Kaszubach „Dôwné żëcé na Kaszëbach” organizowanego przez Niepubliczną Szkołę Podstawową w Popowie oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Cewice.

fot. SP Popowo

fot. SP Popowo

Uczniowie wraz z opiekunami 16 kwietnia udali się do Swołowa pod Słupskiem do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Czekało tam na nich wiele atrakcji. Przede wszystkim poznali tajniki dawnej produkcji materiałów. Obejrzeli używane do tego narzędzia oraz pokaz multimedialny, który to obrazował. Sami również mogli pobawić się w projektantów mody przygotowując wzory odzieży i wykorzystując dawne techniki zdobnictwa. W drugiej części zajęć uczniowie zwiedzili Zagrodę muzealną, która obrazowała życie zamożnego gbura z lat 30-tych XX wieku. Dodatkową atrakcją były hodowane przy muzeum zwierzęta: owce i gęsi rasy pomorskiej oraz konie, kozy, kury i koty, a nawet jeden bocian.

Dzieci bardzo chętnie brały udział w przygotowanych dla nich zajęciach. Z pewnością poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą dawnego życia na Pomorzu. Konkurs Wiedzy o Kaszubach prawdopodobnie już na stałe wpisał się w kalendarz zadań Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział Cewice, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnej edycji tegoż konkursu.

Wycieczka była jednym z etapów zadania publicznego realizowanego ze środków Gminy Cewice, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Cewicach oraz Powiatu Lęborskiego, w ramach działania „Pielęgnowanie tradycji, dóbr kultury i promowanie kultury społeczności powiatu lęborskiego”  – tytuł „Konkurs dla dzieci szkół podstawowych „Dawne życie na Kaszubach”.

Galeria


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz