Solidarność oczami młodych. Wystawa w lęborskim ogólniaku

04 kwietnia 2013r. | Drukuj

18 dwustronnych plansz pokazujących historię „Solidarności” oraz jej wpływu na życie młodych ludzi dziś, przedstawia wystawa, którą od 3 kwietnia możemy oglądać na holu lęborskiego ogólniaka nr 2.

fot. Sławomir Łukaszuk

fot. Sławomir Łukaszuk

Wystawa została przygotowana w trzydziestą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” w ramach projektu edukacyjnego „Polanki 124 b”. Główną część wystawy stanowią prace uczniów Gimnazjum nr 16 w Gdańsku. Autorzy – poprzez plakaty, wywiady i wiersze – opowiadają o realiach Polski Ludowej, strajkach w 1980 r. oraz przemianach, do których przyczyniła się „Solidarność”.

Na ekspozycję składają się także wypowiedzi absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Młodzi ludzie dostrzegają, że mogą się cieszyć wolnością dzięki ryzyku i wysiłkowi podjętemu przez dziadków i rodziców. Opinie obcokrajowców pokazują, że chcą się oni od nas uczyć, i skłaniają do zastanowienia, na czym polega solidarność dziś.

– Wystawa jest elementem projektu unijnego „Tandemem do świetlanej przyszłości”, który realizuje starostwo powiatowe. W piątek odbędą się u nas tematyczne warsztaty, w których wezmą udział grupy uczniów wszystkich lęborskich szkół ponadgimnazjalnych – mówi Marek Biały, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.

– 45-minutowe warsztaty dla uczniów związane z wystawą i dotyczące Solidarności poprowadzi dr Michał Sempołowicz z Biura Edukacji Publicznej IPN. Chcemy upowszechniać w ten sposób wśród młodych ludzi zainteresowanie historią – mówi Katarzyna Dampc, kierownik Referatu Programów Pomocowych w lęborskim starostwie. – To kolejna wystawa organizowana przez nas we współpracy z IPN w ramach realizowanego projektu. W marcu w starostwie można było zobaczyć plansze dotyczące TOW Gryf Pomorski. Już planujemy kolejną ekspozycję na wrzesień. Oprócz tego w szkole cały czas funkcjonuje kółko historyczne – dodaje.

Działania starostwa oraz LO2 skierowane są nie tylko do uczniów, ale całej społeczności. Wystawę do 19 kwietnia mogą obejrzeć także mieszkańcy. – Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem, może przyjść do nas i obejrzeć prezentowane na holu plansze – zachęca Marek Biały.

Galeria

fot. Sławomir Łukaszuk


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze