Fotografia chłopów pomorskich – prezentacja albumu w Miszewie

03 kwietnia 2013r. | Drukuj

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku zaprasza na promocję albumu pod red. Danuty Sroki „Fotografia chłopów pomorskich”, która odbędzie się 5 kwietnia (piątek) , o godz. 17.00 w świetlicy wiejskiej w Miszewie.

fot. MBP

fot. MBP

Album, który ukazał się w listopadzie 2012 r., jest efektem dwuletniego procesu gromadzenia fotografii pochodzących m.in. z prywatnych kolekcji rodzin pomorskich. W znacznej części wykorzystano materiały pochodzące z archiwum fotoreportera Jana Maziejuka, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Pommersches Landesmusum w Greifswaldzie.

Album podzielono na osiem rozdziałów poświęconych określonym aspektom życia na wsi, do których wprowadzenia pisał Dawid Gonciarz – etnolog z Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Publikacja została wydana w dwóch językach: polskim i niemieckim, zawiera wybór 365 zdjęć. Najstarsza fotografia pochodzi z 1898 r., najnowsza zaś z 2012 r. Przy ogromnym zaangażowaniu całego zespołu stworzony został historyczny portret pomorskiej wsi, którego wspólnym mianownikiem jest fotografia scalająca historię, tradycje i wartości naszych przodków. Do książki dołączono film dokumentalny pt. „Osadnicy”, który zaprezentowany będzie podczas spotkania.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Słupsku, Starostwa Powiatowego w Słupsku oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie. Album nie powstałby bez wsparcia mieszkańców powiatu słupskiego, którzy dostarczyli fotografie. Spotkanie w Miszewie jest kolejnym, po Słupsku, Kobylnicy i Główczycach, spotkaniem autorów książki z mieszkańcami Pomorza.


Opublikowano w: Kultura i edukacjaSłupsk
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Jarek pisze:

    Cieszę się, że w Miszewie wybudowano w końcu świetlicę wiejską. Gmina Żukowo ostatnimi czasy nie inwestowała w takie przybytki, więc dobrze się stało. Może warto by Państwo napisali też, w którym miejscu ów przybytek się znajduje – czy przy szosie Gdynia-Żukowo, czy może przy drodze do Małkowa.

  2. Darek pisze:

    Niestety, nie chodzi tu o Miszewo w gminie Żukowo, tylko Miszewo w powiecie słupskim. Jeśli chodzi o świetlicę w Miszewie, gm. Żukowo, to rzeczywiście od kilku lat są starania w tym kierunku. Ale nie ma co się łudzić. Obecne postpezetpeerowskie władze na pewno tego nie wykonają, gdyż całkowicie kłóci się to z ich linią programową polegającą na jak największym poróżnieniu społeczeństwa.

Dodaj komentarz