XXVI edycja Konkursu Wiedzy o Pomorzu

27 marca 2013r. | Drukuj

23 marca w auli Wydziału Filologicznego na UG odbyły się II i III (finałowy) etapy Konkursu Wiedzy o Pomorzu. Do konkursu ostatecznie przystąpiło 49 uczniów z 19 szkół z całego województwa pomorskiego.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Konkurs rozpoczął się o godzinie 9.45 powitaniem uczestników i ich opiekunów. Następnie został przedstawiony plan dnia oraz zasady rozwiązywania testu w II etapie. Kilka minut po godz. 10 uczniowie rozpoczęli II etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu, składającego się z 60 pytań (po 20 z dziedziny historii, literatury i geografii). Uczestnicy mieli na to 60 minut.

Do etapu finałowego zakwalifikowano siedmiu uczestników. Podczas niego uczestnicy losowali po 1 pytaniu z każdej dziedziny – historii, literatury i geografii. Na przygotowanie się do odpowiedzi mieli 5 minut, po czy kolejno odpowiadali na wylosowane pytania przed szacownym Jury w składzie: dr Michał Kargul (historia), dr Ewa Grucza (literatura), dr Joanna Fac-Beneda (geografia).

Po udzieleniu odpowiedzi przez wszystkich finalistów, Komisja Konkursowa, składająca się z Pomorańców, zliczyła sumę punktów uzyskanych z II i III etapu i ogłoszono listę zwycięzców:

  • I miejsce – Aneta Krefta z I LO im. H. Derdowskiego w Kartuzach
  • II miejsce – Janusz Pryczkowski, również z I LO w Kartuzach
  • III miejsce – Hanna Twardowska z ZSO nr 2, II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Słupsku
  • IV miejsce – Dawid Bieszke z ZSP nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” w Wejherowie
  • V miejsce – Marcin Ruszkowski z I LO w Kartuzach
  • VI miejsce – Emil Włuka z ZSP nr 1 w Wejherowie
  • VII miejsce – Artur Sitkowski z ZSP w Lęborku

Podczas konkursu uczestnicy mogli również posłuchać informacji nt. nowego powstałego kierunku na UG – etnofilologia kaszubska, który zaprezentowała dr Justyna Pomierska. Tatiany Slowi poinformowała o konkursie pt. „Dobro wspólne” organizowanego w ramach III Kongresu Obywatelskiego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku. Natomiast Prezes Wioleta Dejk przedstawiła ciekawą prezentacją multimedialną o Klubie Studenckim Pomorania.

Po ogłoszeniu wyników konkursu, nastąpił uroczysty moment wręczania nagród dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników konkursu wraz z opiekunami. Zwyciężczyni XXVI Konkursu Wiedzy o Pomorzu otrzymała czytnik e-booków, II miejsce – bon w wysokości 150 zł do wykorzystania w Sklepie Sportowym ABA-SPORT, III miejsce – bon na 100 zł w tym samym sklepie sportowym. Trzy pierwsze miejsca otrzymały ponadto statuetki oraz roczną prenumeratę „Pomeranii”. Cała finałowa siódemka wygrała Encyklopedię Gdańska, bony do wykorzystania w księgarni internetowej „www.KaszubskaKsiazka.pl”, szaliki i okulary oraz marcowy numer „Pomeranii”. Pozostali uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni dyplomem uczestnictwa, otrzymując książki i płytę z kaszubską muzyką Młodi dlô Gduńska. Organizatorzy pamiętali też o opiekunach i nauczycielach, którzy przygotowali swoją młodzież i przyjechali z nią do Gdańska. Za taki wkład otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz kaszubskie kalendarze, okolicznościowy kubek i marcowy numer „Pomeranii”.

Klub Studencki Pomorania dziękuje wszystkim, którzy pomogli w realizacji tegoż konkursu, a w szczególności fundatorom nagród, którymi byli: Gmina Sierakowice, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Sklep Sportowy „ABA Sport” w Kartuzach, Pani Renata Kiedrowska, Sejmik Województwa Pomorskiego, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Instytut Kaszubski, księgarnia internetowa „Kaszubska Książka”, Akademia Kształcenia Zawodowego, BAT Sierakowice, FHU PIL-TRAK, Antoni Jeliński z Sierakowic, zakład stomatologiczny Dentista Piotr Jeliński z Sierakowic, miesięcznik społeczno-kulturalny „Pomerania”.

Patronat honorowy nad XXVI Konkursem Wiedzy o Pomorzu objął marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk. Patronem medialnym było Kaszubskie Radio Gdańsk oraz miesięcznik „Pomerania”.

KS Pomorania

Galeria


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz