Bomby głębinowe w usteckim porcie. Trwa akcja saperów

26 marca 2013r. | Drukuj

Dziś po godz. 13 saperzy Marynarki Wojennej podjęli i zabezpieczyli 100 kilogramową bombę głębinową pochodzącą z czasów II wojny światowej. Zalegała ona w kanale portowym w Ustce. Ewakuowani mieszkańcy nie mieli jednak możliwości wrócić do domów. Wieczorem odnaleziono dwa kolejne niewypały.

fot. MW

fot. MW

– Dzisiaj około godziny 13:30 Kapitanat Portu w Ustce powiadomił placówkę Straży Granicznej, że w trakcie prowadzonych prac pogłębieniowych w kanale portowym natrafiono na obiekt, którego kształt i budowa mogły wskazywać, że jest on pochodzenia militarnego i może stanowić zagrożenie – relacjonuje kmdr ppor. Piotr Adamczak, z biura prasowego Marynarki Wojennej.

Podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców z budynku znajdującego się około 50 metrów od kanału portowego, pracowników Urzędu Morskiego i Straży Granicznej oraz załóg części jednostek pływających cumujących w porcie. Na miejsce przybyła policja, która zabezpieczyła teren. Zostali wezwani także saperzy z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Oględziny znaleziska wykazały, że obiekt może być amunicją „morską”. Dlatego też, podjęto decyzję o wezwaniu specjalistycznej jednostki saperskiej z Marynarki Wojennej (patrol rozminowania z 43 Batalionu Saperów MW z Rozewia). – Jest to jednostka przeszkolona między innymi w podejmowaniu i zabezpieczaniu amunicji morskiej np. min morskich, torped, czy bomb głębinowych – mówi Adamczak.

Patrol rozminowania dotarł na miejsce akcji po godzinie 18:00 i przystąpił do rozpoznania odnalezionego obiektu. Ekspertyza wykazała, że była to 100 kilogramowa bomba głębinowa pochodząca z czasów II wojny światowej. Saperzy MW podjęli i zabezpieczyli niebezpieczny obiekt.

Około godziny 22, po wznowieniu pracy pogłębiarki odnaleziono dwa kolejne obiekty, także ponad stukilogramowe bomby. W tej sytuacji mieszkańcy okolicznych terenów noc spędzą poza domem. Działania saperów mają potrwać do godziny 12 w środę.


Tagi: , , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Słupsku otwarto punkt esperanto
Rusza program profilaktyki boreliozy w powiecie słupskim. Bezpłatne badania dla mieszkańców!
W Słupsku gościł Cezary Łazarewicz
Lęborskie Dni Jakubowe już za kilka dni!
Już jest oficjalny klip do utworu „Muszkieterowie Szpiku”. Zobacz koniecznie
Słupsk będzie miał swój Punkt Esperanto. Otwarcie już wkrótce!
Cezary Łazarewicz w Słupsku. Zapraszamy do Spichlerza Richtera
Chcesz uczyć języka kaszubskiego? Zapisz się na Studia Podyplomowe w Akademii Pomorskiej w Słupsku

Najnowsze komentarze