W Lęborku wybudują ekologiczną elektrociepłownię

26 marca 2013r. | Drukuj

Urząd Miejski w Lęborku ogłosił przetarg na budowę elektrociepłowni opalanej biomasą. To najdroższa inwestycja w mieście od lat. Ma jednak spowodować niższe koszty wytwarzania ciepła. Według planu prace mają zostać zakończone w 2015 r.

youtube.pl

youtube.pl

Do 10 kwietnia firmy mogą składać swoje oferty na budowę w Lęborku elektrociepłowni opalanej biomasą. Firma, która wygra przetarg ma nie tylko wybudować ale najpierw zaprojektować elektrociepłownię. Inwestycja pochłonie prawie 40 mln złotych. 85% tej kwoty będzie pochodziło z polsko-szwajcarskiego programu współpracy.

W tej chwili w lęborskiej ciepłowni są wykorzystywane kotły na węgiel. Zamiast tego ma tu się pojawić kocioł na biomasę. Wykorzystanie biomasy do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w skojarzeniu może spowodować zmniejszenie ceny ciepła. Nastąpi również ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, w tym dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla i pyłu.  Zmniejszy się też wytwarzanie odpadów stałych – żużla i popiołu, a popiół ze spalania drewna może być wykorzystany jako cenny nawóz naturalny.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2015 r. Mimo małego opóźnienia burmistrz twierdzi, że elektrociepłownia powstanie na czas.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz