Polacy nie znają hymnu narodowego?

22 marca 2013r. | Drukuj

Słupska posłanka PiS poważnie zaniepokoiła się prasowymi doniesieniami, według których znajomość hymnu narodowego wśród Polaków jest na żenująco niskim poziomie. W tej sprawie poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk wraz z Marcinem Horałą z Fundacji Republikańskiej wystosowali pismo do Minister Edukacji Narodowej.

fot. Facebook

fot. Facebook

– Uważamy, iż sytuacja w której większość polskich obywateli nie zna całości polskiego hymnu, a znacząca część nie jest nawet w stanie poprawnie wymienić jego tytułu czy przytoczyć choćby treści refrenu, to kompromitacja polskiego systemu edukacji – tymi słowami sami zainteresowani próbują zwrócić uwagę na przedstawiony przez siebie problem.

Według poseł Arciszewskiej-Mielewczyk i Marcina Horały próby publicznego odśpiewania hymnu podczas różnych uroczystości świadczą o niskim poziomie jego znajomości, a co za tym idzie braku okazywania szacunku symbolowi narodowemu jakim on jest.

W piśmie skierowanym do minister Krystyny Szumilas, autorzy apelują o to, aby w ramach zajęć lekcyjnych w szkołach publicznych każdy nowy tydzień nauki zaczynać od wspólnej recytacji hymnu przez całą klasę lub na apelu przez całą szkołę. – Łączylibyśmy w ten sposób praktyczną naukę i utrwalenie znajomości tekstu hymnu z uroczystym podkreśleniem przynależności ucznia do wspólnoty narodu polskiego – czytamy w piśmie.

Jako wzór do naśladowania przedstawione są Stany Zjednoczone, gdzie lekcje w szkołach rozpoczyna się przysięgą na wierność fladze i republice, którą reprezentuje.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze