Brak promocji literatury kaszubskiej?

20 marca 2013r. | Drukuj

W Gdyni odbyła się debata na temat kondycji literatury kaszubskiej. Wśród moderatorów dyskusji była Elżbieta Pryczkowska z Banina, członek ZKP i nauczyciel języka kaszubskiego w Miszewie i żukowskim gimnazjum. Obok niej zasiadali także Bogumiła Cierocka – zastępca red. naczelnego „Pomeranii”, wydawca Jarosław Ellwart, redaktor Piotr Dziekanowski.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Wstępem do dyskursu było wprowadzenie prof. Daniela Kalinowskiego ze Słupska, krytyka literackiego, recenzenta tomików literackich ukazywanych w ostatnim czasie, a publikowanych w „Pomeranii”.

– Czekamy zwłaszcza na wielkie dzieło prozatorskie. Tego najbardziej kaszubskiej literaturze brakuje. Czasami wydaje się, ze szkoda marnować talenty i czas na tłumaczenia z innych języków. Lepiej tę energię poświęcić na tworzenie oryginalnych dzieł – wyznał prof. Kalinowski.

To stwierdzenie wzbudziło najwięcej dyskusji. Wypowiadali się między innymi Artur Jabłoński, dr Jan Mordawski, poeta Edmund Puzdrowski, poetka Ida Czaja, Eugeniusz Pryczkowski i wielu innych, w tym także młodzi związani z pismem „Zymk”.

Kilku dyskutantów podnosiło kwestię braku promocji literatury kaszubskiej. Nie ulega wątpliwości, że powstaje stosunkowo dużo utworów. Wydawane są pisma literackie („Stegna”, „Zymk”). Niestety, od wielu lat nie udaje się stworzyć systemu, które odpowiednio promowałby prozę i poezję kaszubską, a przez to pomagałby dotrzeć do czytelnika.

– Dawniej w programie „Rodnô Zemia” bardzo często  prezentowano kaszubską twórczość oraz jej autorów. Niestety, teraz nigdzie tego nie ma, w żadnym medium publicznym – mówiła Elżbieta Pryczkowska.

Ten fakt nie wzbudził żadnych wątpliwości, mimo że temat jest trochę niewygodny, ponieważ jeszcze niedawno wielu z kręgów Zrzeszenia domagało się innego program. Zlikwidowano więc „Rodną Zemię” nie dając praktycznie nic w zamian. Najwięcej straciło samo Zrzeszenie, które było w magazynie konsekwentnie promowane. Pokazywane były wszystkie ważniejsze wydarzenia, zarówno kreowane przez Zarząd Główny, jak i poszczególne oddziały.

Dyskusja przebiegała w bardzo miłym nastroju, było sporo humorystycznych wystąpień, niekiedy wręcz salwy śmiechu. Wszyscy byli zgodni, że takie spotkania są bardzo potrzebne. Zaplanowano już kolejne, na którym podjęty ma być temat zaniku teatru kaszubskiego i prób jego wskrzeszenia.

Jan Dosz


Opublikowano w: Rodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 3 (dodaj własny »):
 1. ptaśka pisze:

  Korekta:
  Zastępczyni redaktora naczelnego „Pomeranii”nazywa się Cirocka, nie: Cierocka.

 2. Radio Adam's pisze:

  Jeżeli chcecie Panstwo pomocy w Chicago i okolicach w sprawie promocji kulury kaszubskiej prosimy o kontakt z radiem adams pod adresem emailowym [email protected]

 3. gdynianin pisze:

  Warto uzupełnić także gdzie odbyła się debata: w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni. Jej organizatorem był gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, miesięcznik „Pomerania” i Miejska Biblioteka Publiczna. Moderatorem debaty był prof. Daniel Kalinowski, a gośćmi zaproszonymi do dyskusji: Elżbieta Pryczkowska (nauczycielka języka kaszubskiego), Bogumiła Cirocka (zastępczyni redaktora naczelnego „Pomeranii”), Piotr Dziekanowski (redaktor naczelny „Kuriera Bytowskiego”) i Jarosław Ellwart (właściciel Wydawnictwa Region).
  Debata odbyła się w ramach cyklu – 50 lat „Pomeranii”.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze