Międzynarodowy Dzień Teatru w Słupskim Ośrodku Kultury

19 marca 2013r. | Drukuj

W środę 27 marca, Słupsk wraz z całym światem, obchodzić będzie 52. Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji Słupski Ośrodek Kultury, Teatr Rondo i Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zapraszają na specjalny wieczór teatralny. W programie tradycyjne odczytanie orędzia dla ludzi teatru oraz niezwykły spektakl wrocławskiego Teatru Arka.

fot. SOK

fot. SOK

Wieczór rozpocznie się o godz. 18:00 w Słupskim Ośrodku Kultury. To już po raz ostatni Teatr Rondo celebrował będzie swój dzień poza macierzystą siedzibą, która przechodzi kompleksową rozbudowę, mającą zakończyć się w najbliższych miesiącach. Z okazji – tego najważniejszego dla miłośników sceny – święta, wstęp na wydarzenie będzie całkowicie darmowy.

W tym roku, orędzie adresowane do całego „teatralnego świata” napisał Dario Fo – włoski aktor komediowy, satyryk, reżyser sztuk teatralnych. Kontrowersyjny twórca przypomina w nim tradycję teatru dell’Arte, jego rewolucyjnego znaczenia dla ówczesnych stosunków społecznych i oporu władzy przeciwko temu nowatorstwu.

Po słowach Dario Fo wystąpi Teatr Arka, jedyny w Polsce zawodowy teatr integracyjny, w którym na scenie występują obok siebie artyści pełnosprawni i niepełnosprawni. Wrocławscy aktorzy zaprezentują przedstawienie „Marzec 68 – Pieśń nad Pieśniami”. W tym roku przypada 45. rocznica wydarzeń marcowych, nomen omen rozpoczętych ocenzurowaniem przez komunistyczne władze „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Spektakl przypomni jeden z najbardziej haniebnych incydentów w nowożytnej historii Polski, zakończony wypędzeniem tysięcy polskich obywateli żydowskiego pochodzenia. Nie będzie to jednak kolejna próba rozliczeń z antysemityzmem i PRLem. Przedstawienie to trochę symboliczna, trochę melancholijna opowieść o ludziach, którzy uwikłani w politykę z jednej strony i w smętne życie bez nadziei z drugiej, żyjąc w biednym zdominowanym przez Sowietów kraju, starają się bronić swoich wartości. Te wartości są inne w przypadku rządzących, którzy próbują lawirować pomiędzy własnymi aspiracjami a nakazami generałów zza Buga, za nic mając naród i jego potrzeby, i inne w oczach mieszkańców ówczesnej Polski, składającej się też w dużej mierze ze społeczności żydowskiej. Bunt rodzący się w sercach młodych studentów, wypływający z najczystszej chęci wolności i lepszego świata, kończy się na absurdalnych oskarżeniach, podsycanej nienawiści, prymitywnym rasizmie i niegodziwych wypędzeniach.

Reżyserem spektaklu jest Renata Jasińska, scenariusz do spektaklu stworzyli: Jarosława Makus, Maciej Sosnowski. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz