Zwierzęta szukają pożywienia. Ludzie dokarmiają

15 grudnia 2012r. | Drukuj

Niskie temperatury oraz gruba, zamarznięta pokrywa śnieżna, utrudniają dzikim zwierzętom dostęp do pokarmu. Nadleśnictwa i koła łowieckie dokarmiają zwierzynę leśną. Mimo to zwierzęta podchodzą do osiedli w poszukiwaniu pożywienia.

Fot. RDLP Gdańsk


Leśnicy mówią, że śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt są opady deszczu i topniejącego śniegu i następujące po nich mroźne dni, które wyziębiają organizm. – Przy tak zmiennej pogodzie i panujących obecnie mrozach trzeba  dokarmiać zwierzęta  – my robimy to aż do pierwszych dni przedwiośnia – mówi Waldemar Gąsiorski z leśnictwa Radwanki koło Ustki. Leśniczy dodaje, że zamarznięta pokrywa śnieżna uniemożliwia dostęp do pokarmu przede wszystkim zwierzętom małym, jak np. zające, kuropatwy, bażanty, małe dziki.

Fot. archiwum


Dwa tygodnie w takich warunkach dla tych zwierząt oznaczają głód i być może śmierć. Z tego powodu najlepiej zostawiać karmę w miejscach, w których zwierzyna się koncentruje, najlepiej w przygotowanych do tego celu paśnikach.

Fot. archiwum

Leśniczy mówią, że nie można zostawiać jedzenia dla zwierząt w miejscach przypadkowych, bo można spowodować duże szkody w lesie. Np. zostawiając jedzenie dla zwierząt w pobliżu tzw. młodników, czyli młodych drzew sosnowych, doprowadzimy do tego, że zwierzęta, po zjedzeniu wysypanej przez nas karmy, obgryzą drzewka. Pomorscy leśnicy codziennie wysypują karmę w paśnikach – siano, ziemniaki, kukurydzę  dla grubej zwierzyny, czyli  jeleni, saren i dzików, a także owies i inne ziarna dla ptaków i drobnej zwierzyny.

Dokarmiającym ptaki w mieście leśnicy polecają karmę, którą można kupić w sklepach zoologicznych. Świetnie sprawdza się także tradycyjna słonina, która w niskich temperaturach nie zamarza. Można ją powiesić np. na drzewie rosnącym pod blokiem. Polecane są także karmniki na balkonach. Najlepiej zadaszone, by nie zasypał ich śnieg. Należy pamiętać o postawieniu ich tak, by nie miały do nich dostępu drapieżniki – w pobliżu karmników lubią polować koty.

Fot. internauta


Opublikowano w: SłupskTrójmiastoWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz