Chcesz zostać aktorem, menadżerem kultury? Będzie taka możliwość na UG

14 marca 2013r. | Drukuj

Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi – to nowy, unikatowy kierunek studiów, który powstał w ramach nowo utworzonej Katedry Sztuk Scenicznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Program studiów jest dostosowany do potrzeb polskiego i europejskiego rynku pracy w zakresie kształcenia profesjonalnych menedżerów kultury.

fot. Uniwersytet Gdański/facebook

fot. Uniwersytet Gdański/facebook

W 2013 roku przy Wydziale Filologicznym powstała nowa Katedra Sztuk Scenicznych, a w jej ramach nowy kierunek studiów – Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi. Nowy kierunek powstał dzięki współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi – to stacjonarne studia pierwszego stopnia, łączące w sobie wiele dyscyplin nauki: kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, teatrologia, historia i teoria sztuki oraz nauki o zarządzaniu. Przedmioty praktyczne stanowią zdecydowaną większość programu studiów, który jest dostosowany do potrzeb polskiego i europejskiego rynku pracy (stąd bardzo rozbudowany moduł języka angielskiego).

Twórcom kierunku za wzór służyły słynne uczelnie, takie jak Uniwersytet w Hildesheim, University of Birmingham oraz Metropolitan University w Londynie. Od lat kształci się tam menedżerów kultury, a ich absolwenci pracują w czołowych instytucjach artystycznych – informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. Kandydaci mają do wyboru dwie specjalności: menedżerską oraz sceniczno-menedżerską. W programie studiów specjalności sceniczno-menedżerskiej rozbudowany został cykl przedmiotów artystycznych, takich jak: śpiew, gra aktorska, kształcenie słuchu, dykcja, wiersz oraz wiele rodzajów tańca. Absolwenci tej specjalności będą przygotowani do wykonywania zawodu aktora i jednocześnie zdobędą wiedzę oraz umiejętności wykorzystywane w działalności menedżerskiej.

Specjalizacja menedżerska poszerzona jest o wiedzę z zakresu działania międzynarodowych instytucji i organizacji artystycznych. Studenci będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez praktyków radia i telewizji, krytyków, scenarzystów teatralnych oraz reżyserów, a także w zajęciach artystycznych przygotowanych przez Gdański Teatr Szekspirowski. Nie tylko poznają zasady funkcjonowania instytucji artystycznych, ale już w trakcie studiów nabędą praktyczne doświadczenie w zakresie organizowania działań artystycznych: będą mogli uczestniczyć w przedsięwzięciach i eventach na terenie Trójmiasta i pod okiem specjalistów poznawać tajniki powstawania przedstawień, performansów, happeningów, wystaw – opisuje kierunki Czechowska-Derkacz.

Zasady rekrutacji na stacjonarne studia I stopnia (dla obu specjalności), to konkurs świadectw dojrzałości z przedmiotów: język polski (0,3), język angielski (0,5), oraz jeden przedmiot do wyboru spośród (0,2): historia, historia sztuki, WOS, drugi język obcy. Ponadto dla kandydatów na specjalność sceniczno-menedżerską obowiązuje sprawdzian przydatności do zawodu aktora (sprawdzian ruchowo-taneczny, badanie predyspozycji słuchowych i wokalnych, sprawdzian praktyczny ze śpiewu oraz dykcji, sprawdzian aktorski) – ocena pozytywna lub negatywna. Negatywna ocena wyklucza z dalszego postępowania rekrutacyjnego.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Tommy pisze:

    Przede wszystkim trzeba mieć ku temu pewne predyspozycje. Ja oprócz ukończenia studiów na kierunku zarządzanie, uczestniczyłem w całym cyklu szkoleń prowadzonych przez Integra Consulting i przez wiele lat zdobywałem doświadczenie w swoim zawodzie by być tu, gdzie jestem.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek
Chór Łupawia z gminy Potęgowo nagrał świąteczną piosenkę Gloria!
5-milionowy pasażer wylądował na gdańskim lotnisku
Apel samorządowców w sprawie wykupu spółki ENERGA

Najnowsze komentarze