Pierwsza foka urodzona w naturze na polskim wybrzeżu

14 marca 2013r. | Drukuj

Błękitny Patrol WWF zaobserwował w Zatoce Gdańskiej pierwszą fokę, która urodziła się w naturze. Marzec i kwiecień są miesiącami kiedy małe foki rozpoczynają samodzielne życie. Niektóre napotkane wymagają pomocy.

fot. To pierwsza foka na polskim brzegu/Dawid Kilon/WWF Polska

fot. To pierwsza foka na polskim brzegu/Dawid Kilon/WWF Polska

Foka została zaobserwowana we wtorek, przez Błękitny Patrol WWF, w rejonie Zatoki Gdańskiej. Foka mogła urodzić się na polskim wybrzeżu – mówi Mikołaj Zybała z WWF Polska. – Była w dobrej kondycji i nie była wychudzona. Nie wymagała pierwszej pomocy i rehabilitacji. Błękitny Patrol WWF będzie monitorował miejsce, w którym doszło do obserwacji. Patrole prowadzone są przez WWF Polska w ramach projektu na rzecz ochrony tych ssaków. Od kilku lat Błękitny Patrol WWF przyjmuje zgłoszenia o obserwacji małych fok. Jeżeli zwierzę wymaga pomocy, powiadamia Stację Morską w Helu, która zabiera szczenię do helskiego fokarium, gdzie zostaje poddane rehabilitacji, a potem jest wypuszczane z powrotem do Bałtyku – informuje WWF Polska.

Foki szare rodzą się w lutym i marcu wówczas jest to czas, kiedy można zaobserwować młode na brzegu. Foki matki opuszczają swoje dziecko już po trzech tygodniach, po czym młode muszą radzić sobie same. Kiedyś foki szare występowały liczniej na polskim wybrzeżu, sytuacja ta zmieniła się z upływem lat, a niekiedy znalezione na brzegu młode wymagają rehabilitacji. – Obecnie monitorujemy całe polskie wybrzeże. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko dotrzeć do miejsca obserwacji foki. Apelujemy do wszystkich, którzy znajdą fokę na brzegu o niezwłoczny kontakt telefoniczny z naszym patrolem pod numerem 795 536 009 lub ze Stacją Morską w Helu, 601 88 99 40. Pamiętajmy też, żeby nie podchodzić do zwierzęcia – informuje Katarzyna Pietrasik z WWF Polska.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze