Uczcili pamięć żołnierzy radzieckich. Był protest

11 marca 2013r. | Drukuj

Lęborscy przedstawiciele SLD wraz ze starostą, burmistrzem i radnymi, w towarzystwie konsula Rosji złożyli w niedzielę kwiaty na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Podczas uroczystości protestowali lęborscy narodowcy.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

10 marca minęła 68. rocznica wkroczenia do Lęborka oddziałów Armii Czerwonej. Od czasów PRL trwa tradycja składania tego dnia wieńców na cmentarzu żołnierzy radzieckich, gdzie spoczywa ponad 700 czerwonoarmistów. W tym roku na obchody przyszła także grupa kilkunastu lęborskich narodowców.

Młodzi ludzie stanęli przed cmentarzem z transparentem „Sowietom kwiaty składacie żołnierzy wyklętych nie pamiętacie”. Mieli ze sobą także ulotki, na których wyliczali polskie ofiary komunistycznego reżimu.

– 1 marca było święto Żołnierzy Wyklętych. Dlaczego wtedy władze nie zorganizowały żadnych obchodów? A dzisiaj składają kwiaty na grobach ludzi, którzy służyli w armii, która mordowała polskich patriotów – tłumaczyli swój protest narodowcy.

Przeczytaj także: Tak sowieci wyzwalali Lębork. Rabunki, gwałty i mordy  >>

Uroczystości odbyły się zgodnie z planem. Konsul oraz pozostałe osoby złożyły kwiaty. W trakcie protestujący skandowali hasło „Raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę”.

W ostrą wymianę zdań z radnym Maciejem Szrederem wdało się dwóch mieszkańców Lęborka. Po wszystkim za agresywną postawę zostali zatrzymani przez policję.

– 10 marca to dzień wyzwolenia Lęborka. W mieście jest cmentarz żołnierzy radzieckich. Od lat składamy kwiaty dla tam leżących nie dla ZSRR – napisał po uroczystościach starosta Wiktor Tyburski, na swoim profilu w serwisie Twitter.

Galeria


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu: 8 (dodaj własny »):
 1. Marian pisze:

  Może nie zapomniano jednak o losie ks. F. Szynkowskiego, który zginął 10 marca 1945 roku za to, że bronił godności miejscowych kobiet.

 2. moja opinia pisze:

  Składanie kwiatów sowieckim żołdakom jest promowaniem totalitarnej ideologii stalinowskiej, to już jest zakazane prawem!

 3. Jolanta pisze:

  Podziękowanie za rabunki, gwałty i mordy ?
  A dla żołnierzy niezłomnych niepamięć ?
  WSTYD

 4. hmm pisze:

  Cóż… były 2 strony barykady: po jednej alianci i „sowieci” a po drugiej hitlerowcy. Wtedy nie było trzeciej drogi. Jak widać polscy narodowcy stają po stronie hitlerowców. Nie dziwi to specjalnie nikogo, kto pamięta jak przed wojną zachowywały się środowiska narodowo-radykalne, jak zachowują się dzisiaj, a także że Narodowe Siły Zbrojne wycofały sie z terytorium Polski razem z Wehrmachtem.

 5. lenxio pisze:

  hmm – dla nas alianci zachodni i sowieci nie byli po jednej stronie barykady, stąd na przykład się wzięło kontrowersyjne po dziś dzień Powstanie Warszawskie.

  wtedy niemcy czy rosjanie dla nas był wybór jak pomiędzy cholerą a tyfusem…

  i trzecia droga też była, ale sprzedał nas pewien amerykański kaleka, nie tylko fizyczny co było widocze ale umysłowy również…

 6. Jerry pisze:

  art 256 Kodeksu Karnego mówi że: „kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa[…] , podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Gwiazda radziecka jest symbolem komunizmu, a komunizm jest ustrojem totalitarnym. Dlaczego policja lęborska broni procederu łamania prawa i oskarża obywateli, którzy temu procederowi przeciwdziałają?

 7. Jerry pisze:

  Dodam jeszcze ze składanie ukłonów i wieńców symbolom totalitarnym w postaci czerwonej gwiazdy podlega art 256 KK

 8. Jerry pisze:

  My ofiary gułagów, więzień stalinowskich, my ofiary zbiorowych mogił z terenów Rosji i Polski i pozostałych krajów. My miliony ofiar komunizmu z zaświatów dziękujemy za oddawanie ukłonów i składanie kwiatów pod symbolem naszych oprawców i katów. Dziękujemy władzom miasta Lęborka za pamięć , za piękne ukłony czerwonej gwieździe

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze