Kaszubska Pielgrzymka do Ziemi Świętej

08 marca 2013r. | Drukuj

W niedzielę, 10 marca wyruszy Kaszubska Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Weźmie w niej udział ponad 160 uczestników. 

mat. prasowe

mat. prasowe

W najbliższą niedzielę, o godzinie 9.25 z gdańskiego lotniska ruszy pielgrzymka do Palestyny. Podczas jej trwania odsłonięta zostanie tablica z tekstem „Magnificatu” w języku kaszubskim, która zawiśnie na ścianie sanktuarium Nawiedzenia Św. Elżbiety w Ain Karem. Ma to być symboliczny wyraz dziękczynienia społeczności kaszubskiej za lata wolności i przemian, jakie po roku 1989 nastąpiły w Polsce. W pielgrzymce weźmie udział ponad 160 osób.

Uczestnicy pielgrzymki reprezentują wszystkie zakątki Kaszub, od Chojnic przez Bytów, Kartuzy, Słupsk, Lębork, Władysławowo, Gdynię i Gdańsk. Podążając śladami Chrystusa pielgrzymi odwiedzą m.in. kościół Pater Noster, gdzie zawisła w 2000 r. pierwsza historyczna tablica z tekstem modlitwy „Ojcze nasz” w języku kaszubskim. Nie zabraknie też nawiązania do kaszubskiego pielgrzymowania rybaków po „Môłim Mòrzu” z Jastarni i Kuźnic do puckiej fary. Na Jeziorze Galilejskim na połączonych łodziach odprawiona zostanie msza święta pod przewodnictwem bpa Wiesława Śmigiel. Do koncelebry włączą się kaszubscy księża z diecezji pelplińskiej i gdańskiej. Tradycyjnym już duszpasterzem pielgrzymów w Ziemi Świętej będzie ks. dziekan Marian Miotk z Gniewina.

Trzem grupom pątników osobiście przewodniczą bp Wiesław Śmigiel-biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej oraz prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.

Organizatorami  wyjazdu społeczności zrzeszonej są franciszkańskie instytucje –Dom Pojednania i Spotkań w Gdańsku oraz Franciszkańskie Biuro Pielgrzymkowe „Patron-Travel”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli abp Sławoj Leszek Głódź- metropolita gdański i abp Henryk Muszyński-senior Prymas Polski.


Opublikowano w: Rodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze