Nie tylko Panie świętują w marcu. Dzień Mężczyzn tuż tuż..

07 marca 2013r. | Drukuj

Już jutro 8 marca i tradycyjny Dzień Kobiet. Jednak nie tylko płeć piękna ma swoje święto w tym miesiącu. Zatem Panie i Panowie, pamiętajmy o sobie nawzajem.

wikipedia.org

wikipedia.org

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Zostało ustanowione w 1910 r.

W czasach PRL-u paniom masowo wręczano goździki (później tulipany), rajstopy, ręczniki, ścierki, mydła czy kawę. Ponieważ było to tak powszechne, wielu kobietom do tej pory jutrzejsze święto kojarzy się właśnie z takimi podarunkami. Jednak dziś zwyczaje trochę się zmieniły. Obecnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w wielu krajach. Wtedy mężczyźni wręczają znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom, kwiaty i drobne podarunki. W Polsce najczęściej tymi prezentami są słodycze.

Natomiast we Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Akacje srebrzyste i czekolada są także najczęstszym prezentem w Rosji. W Portugalii i Rumunii często w nocy 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach „tylko dla pań”. Jaki kraj taki obyczaj.

Dzień Kobiet nie jest po to, by obdarowywać panie drogimi prezentami. Tak naprawdę nie to jest najważniejsze. Ten dzień ma przypominać o tym, jak ważną rolę pełnią kobiety w naszym świecie. Panowie powinni przez cały rok być podporą dla pań obecnych w ich życiu, doceniać je i pomagać w codziennych zmaganiach z przeciwnościami losu. Niestety często kobieta zostaje sama z problemami i trudnościami. Dzień Kobiet ma uświadamiać, że nie tak powinno być!

W końcu czym byłby świat bez kobiet? Jednak nie mniej ważni są też panowie. I o nich również pomyślano. 10 marca jest bowiem Dzień Mężczyzn. W Polsce jeszcze nie istnieje tradycja obchodzenia tego święta. Od kilku lat media próbują jednak je wprowadzić proponując właśnie tę datę. A nie jest ona przypadkowa. W tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty.

Na świecie Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie Trynidad (tam zapoczątkowano obchody Dnia Mężczyzn) do obchodów tego święta. Są też państwa, w których mężczyźni świętują jeszcze w innych dniach, np. w Rosji i na Ukrainie Dzień Mężczyzn obchodzony jest 23 lutego a w Brazylii 15 lipca.

Nieważna jest data. Powinniśmy pamiętać o sobie nawzajem codziennie i każdego dnia doceniać wysiłek drugiej osoby. W końcu małe gesty znaczą najwięcej..


Opublikowano w: Bez kategoriiWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz