Dzień Jedności Kaszubów w Kościerzynie

06 marca 2013r. | Drukuj

17 marca odbędzie się X Dzień Jedności Kaszubów. W tym dniu Kaszubi publicznie manifestują swoją tradycję, kulturę i język. Tegorocznym miejscem głównych uroczystości będzie Kościerzyna.

koscierzyna.gda.pl

koscierzyna.gda.pl

Dzień Jedności Kaszubów to coroczne święto upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach w buli Grzegorza IX. Obchody mają na celu promowanie kultury kaszubskiej. Mieszkańcy Kaszub co roku spotykają się w innym miejscu. Tym razem wszyscy zjadą do Kościerzyny.

X Dzień Jedności Kaszubów 16 marca zainauguruje koncert Marcina Wyrostka – mistrza akordeonu, zwycięzcy drugiej edycji programu „Mam talent”. Będzie to koncert biletowany.

Ci, którzy przyjadą do Kościerzyny 17 marca na pewno się nie zawiodą. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 odsłonięciem pamiątkowej tablicy w miejscu urodzenia arcybiskupa Henryka Muszyńskiego – Honorowego Obywatela Kościerzyny. O godzinie 12.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta w Kościele parafialnym p.w. Świętej Trójcy. Następnie uczestnicy ulicami Kościerzyny przejdą do Hali Sokolnia, gdzie nastąpi oficjalne otwarcie Dni Jedności Kaszubów.

O godzinie 15.00 nastąpi przemarsz do Zespołu Szkół Publicznych nr 1. Tam będzie można skosztować specjałów kuchni regionalnej. Nie zabraknie również występów artystycznych oraz stoisk twórców ludowych. W Zespole Szkół odbędzie się także bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. Miłośnicy gry w baśkę, też będą mieli okazję na spróbowanie swoich sił w trakcie imprezy. Dodatkową atrakcją tegorocznego święta będzie czytanie fragmentów „Pana Tadeusza” w języku kaszubskim. Udział w tym wydarzeniu wezmą m.in. przedstawiciele parlamentu oraz lokalni samorządowcy.

To nie jedyne atrakcje zaplanowane na ten szczególny dzień.

Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Wcześniej dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub.


Opublikowano w: KościerzynaRodnô Zemia
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Krystian pisze:

    Witam serdecznie!
    Wspaniała idea spędzenia wolnego czasu poza domem. Brałem już dwukrotnie udział w tym ważnym i dostojnym święcie Kaszubów. Jeśli zdrowie dopisze to spotkamy się za 2 dni.
    Pozdrawiam Krystian

  2. W końcu i Kościerzyna doeczekała się dnia jedności u siebie :)

Dodaj komentarz