Co można studiować w Trójmieście? Nowe kierunki na UG

05 marca 2013r. | Drukuj

Rok akademicki 2013/2014 przyniesie przyszłym studentom Uniwersytetu Gdańskiego nowe możliwości wyboru kierunku. Będzie ich aż sześć. Mają spełniać oczekiwania wymagań na rynku pracy.

fot. Uniwersytet Gdański/facebook

fot. Uniwersytet Gdański/facebook

Senat Uniwersytetu Gdańskiego na ostatnim posiedzeniu podjął decyzję o uruchomieniu nowych kierunków studiów na Wydziale Filologicznym UG. Po 35 osób będzie mogło przystąpić do rekrutacji na sinologie i iberystykę. – Uruchomienie na Uniwersytecie Gdańskim sinologii odpowiada na współczesne wymagania rynku pracy w dobie zwiększonej ekspansji chińskich przedsiębiorstw i inwestycji w Azji, Europie i obu Amerykach i zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów biegle posługujących się językiem chińskim oraz dobrze znających realia kulturowe regionu – informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. Kierunek sinologii na UG to nie tylko nauka języka – Absolwenci sinologii Uniwersytetu Gdańskiego uzyskają również wiedzę z takich dziedzin, jak kulturoznawstwo, historia, historia sztuki, nauki o polityce, prawo i ekonomia – dodaje Czechowska-Derkacz.

Oprócz stworzenia nowego kierunku, UG stara się również o powołanie Instytutu Konfucjusza lub Klasy Konfucjusza.Patronem Instytutów jest chiński mędrzec, nauczyciel i filozof Konfucjusz. W Instytutach Konfucjusza prowadzone są kursy języka chińskiego, organizowane konkursy i egzaminy państwowe HSK z tego języka. Instytucje te zajmują się również propagowaniem chińskiej sztuki poprzez organizację wystaw, przeglądów filmowych czy prelekcji. Partnerem UG w tym zakresie jest Liaoning Normal University z Dalianu, a rozmowy wspomaga Kwatera Główna Instytutu Konfucjusza w Hanbanie. Pierwszy Instytut Konfucjusza został utworzony 21 listopada 2004 roku w Seulu. Od tej pory Hanban zaczął tworzyć Instytuty Konfucjusza przy uniwersytetach na całym świecie. W Polsce Instytutów jest łącznie cztery.

Od nowego roku akademickiego 2013/2014 na Uniwersytecie Gdańskim będzie można studiować również iberystykę. To stacjonarne studia pierwszego stopnia przygotowujące do profesjonalnego funkcjonowania w środowisku hiszpańskojęzycznym. Studenci będą mieli do wyboru dwie specjalności: translatoryczną – przygotowującą do pracy w charakterze tłumacza oraz międzykulturową – ukierunkowaną na zdobywanie kwalifikacji do pracy w instytucjach związanych z kulturą i polityką krajów postkolonialnych, głównie Ameryki Łacińskiej. Oprócz praktycznej nauki języka hiszpańskiego i portugalskiego studenci iberystyki na Uniwersytecie Gdańskim będą zdobywać wiedzę z zakresu historii literatury i kultury krajów hiszpańskojęzycznych – zapowiada rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Iberystyka na Uniwersytecie Gdańskim jest prowadzona przez Instytut Filologii Romańskiej, który dzięki kontaktom z Polsko-Hiszpańską Izbą Gospodarczą, Polsko-Portugalską Izbą Gospodarczą, Ambasadą Królestwa Hiszpanii, Ambasadą Republiki Portugalskiej, Instytutem Cervantesa i Camõesem, a także z polskimi firmami inwestującymi w krajach hiszpańskojęzycznych i portugalskojęzycznych, będzie maiła możliwość przekazywania studentom ofert pracy, informowania o targach pracy z udziałem firm z hiszpańskim i portugalskim kapitałem oraz pomocy w stażach w firmach hiszpańskich i portugalskich.

Od roku akademickiego 2013/2014 na Uniwersytecie Gdańskim zostaną uruchomione także inne nowe kierunki studiów: Etnofilologia kaszubska, zarządzanie instytucjami artystycznymi, bezpieczeństwo narodowe, pedagogika wczesnej edukacji. Rekrutacja na rok akademicki 2013/2014 rozpoczyna się na Uniwersytecie Gdańskim 15 maja 2013 roku.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz