Skry Ormuzdowe wręczone. Parmieniący wid z Banina

04 marca 2013r. | Drukuj

Elżbieta Pryczkowska, nauczycielka języka kaszubskiego w Miszewie i gimnazjum w Żukowie, została jedną z laureatek nagrody przyznawanej przez kolegium redakcyjne miesięcznika „Pomerania” o nazwie „Skra Ormuzdowa”. Uroczysta gala odbyła się 26 lutego w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

– Jest absolwentką Pedagogiki oraz studiów z języka kaszubskiego na Uniwersytecie Gdańskim. Już na początku studiów zaangażowała się w działalność klubu studenckiego „Pomorania” oraz w realizację lekcji języka kaszubskiego w programie Telewizji Gdańsk „Rodnô Zemia”, który przez wiele lat – aż do 2010 roku – wspólnie z mężem Eugeniuszem współredagowała. Publikowała w gazetach lokalnych i regionalnych, m.in. w „Gazecie Kartuskiej”, „Nordzie”, „Stegnie” i „Pomeranii”, w której nadal ukazują się jej konspekty do nauki kaszubskiego. W 2001 roku zamieszkała w Baninie, gdzie bardzo szybko włączyła się w tworzenie nowego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, który dziś należy do jednego z najprężniejszych w całej organizacji – mówił Albin Bychowski prezentując sylwetkę laureatki.

Wraz z nią to prestiżowe wyróżnienie otrzymali: Anna Miąskowska z Wierzchucina, Teresa Juńska-Subocz i Halina Piekarek z Gdańska, Bożena Ugowska z Liniewka Kaszubskiego, Zbigniew Byczkowski z Łęczyc oraz Paweł Nowak z Sulęczyna. Nagroda przyznawana jest od 1985 roku między innymi za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter. Podczas gali świętowano także jubileusz 50-lecia istnienia czasopisma Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Za wieloletnią pracę na stanowisku redaktora naczelnego Marszałek Województwa Pomorskiego nagrodził Stanisława Pestkę, który 43 lata temu nadał ówczesnemu „Biuletynowi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego” dzisiejszą nazwę – „Pomerania”. Uhonorowano także Krystynę Puzdrowską oraz Stanisława Janke, którzy przez ponad pół wieku współtworzyli pismo. W części artystycznej wystąpił chór kameralny Discantus z Gowidlina w repertuarze pieśni kaszubskiej oraz jeden z laureatów Paweł Nowak, który wraz ze swoim zespołem Almost Jazz Group wykonał między innymi jazzową wersję kaszubskiego szlagieru pt. Mój tata kùpił kòzã.

Jan Dosz


Opublikowano w: Rodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz