Wypowiadają wojnę samowolom budowlanym

03 marca 2013r. | Drukuj

Władze Łeby postanowiły wypowiedzieć wojnę samowolom budowlanym. Każdego roku po sezonie letnim w mieście pozostaje nawet sto szpecących kurort obiektów. Mimo nakazu rozbiórki ich właściciele z kar i postępowania administracyjnego nic sobie nie robią.

Fot. GK

Fot. GK

Każdego roku w Łebie otwiera się ponad dwieście sezonowych sklepików. Choć zgodnie z prawem wszystkie powinny zniknąć po 120 dniach, aż połowa przedsiębiorców łamie prawo i nie rozbiera sezonowych punktów. Choć od lat samorząd przymykał oko na samowole budowlaną, w tym roku władze Łeby postanowiły przestrzegać prawa bardzo rygorystycznie.

– Dążymy do tego, aby Łeba wyglądała pięknie nie tylko w sezonie letnim, ale także gdy lato się kończy. Puste drewniane czy metalowe budy w różnych częściach miasta bardzo je szpecą – mówi Jacek Retman z wydziału planowania przestrzennego Urzędu Miasta w Łebie.

Nakazy rozbiórki sezonowych sklepów oburzyły przedsiębiorców z Łeby. Ich zdaniem w tym przypadku przepisy są absurdalne.

– Taki obiekt sezonowy może stać zgodnie z prawem 120 dni. Gdy stawiam punkt handlowy w kwietniu, powinienem go rozebrać na koniec lipca, czyli w połowie sezonu. Zanim go rozbiorę i ponownie złożę, sezon się skończy. Poza tym cały zysk z handlu wydam na składanie i rozkładanie obiektu – oburza się Grzegorz Sojda, przedsiębiorca z Łeby.

Burmistrz Łeby przyznaje, że część przepisów może utrudniać prowadzenie działalności gospodarczej. Z tego powodu miasto nie nakazuje nikomu rozbiórki sklepu w trakcie sezonu, a dopiero po jego zakończeniu. Pobłażliwe traktowanie przedsiębiorców doprowadziło jednak do tego, że samowolnie postawione obiekty latami szpecą Łebę. Coraz częściej też wywołują konflikty między mieszkańcami.

– Część przedsiębiorców ponosi koszty i rozbiera punkty po sezonie. Gdy widzą, że inni tego nie robią i nie spotyka ich żadna kara, mają pretensje do miasta, że nie egzekwuje prawa – mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.

Urząd Miasta zapewnia, że nie ugnie się pod presją niezadowolonych przedsiębiorców. O wszystkich przypadkach samowoli miasto powiadomiło już nadzór budowlany.


Opublikowano w: LęborkPolecaneWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz