Robotnicy odkopali na przystani bombę lotniczą

25 lutego 2013r. | Drukuj

Saperzy Marynarki Wojennej podjęli 50 kilogramową bombę lotniczą pochodzącą z czasów II wojny światowej, na którą natrafiono podczas prowadzenia prac ziemnych przy budowie nowej przystani rybackiej w Mechelinkach (gmina Kosakowo).

fot. MW / Piotr Leoniak

fot. MW / Piotr Leoniak

– Dzisiaj saperzy z 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej zostali zaalarmowani, że podczas prowadzenia prac ziemnych przy budowie przystani rybackiej w Mechelinkach natrafiono na niebezpieczny obiekt. Patrol rozminowania pod dowództwem mł. chor. mar. Andrzeja Lipca dotarł na miejsce akcji i przystąpił do rozpoznania odnalezionego obiektu – mówi kmdr ppor. Piotr Adamczak, z-ca rzecznika prasowego Dowódcy Marynarki Wojennej.

Ekspertyza wykazała, że była to 50 kilogramowa bomba lotnicza pochodząca z czasów II wojny światowej. Saperzy MW podjęli i zabezpieczyli obiekt, który zostanie zdetonowany na poligonie lądowym Marynarki Wojennej.

Saperzy MW ostrzegają, że każdorazowo, o tego typu znaleziskach należy bezzwłocznie informować Policję. Nie wolno nic ruszać, dotykać, ani przenosić znaleziska. Takie obiekty mogą badać i unieszkodliwiać jedynie specjalistyczne oddziały saperskie. Na niewypały i niewybuchy z II wojny światowej można natrafić w różnych miejscach, a zwłaszcza tam, gdzie przed laty prowadzone były intensywne działania bojowe. Zaledwie dwa tygodnie temu saperzy MW podjęli 100-kg bombę lotniczą na ulicy Polskiej w Gdyni.

fot. MW / Piotr Leoniak

fot. MW / Piotr Leoniak

Rocznie, patrole saperskie MW, grupy nurków minerów i okręty przeciwminowe Marynarki Wojennej prowadzą około 300 interwencji na lądzie, w strefie brzegowej oraz na Bałtyku, unieszkodliwiając niebezpieczne bomby, pociski artyleryjskie, torpedy, miny czy inne obiekty militarne.


Tagi: , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze