Ustawa o kierujących pojazdami

16 grudnia 2010r. | Drukuj

Próbne prawo jazdy na dwa lata, 24 punkty karne i nowa kategoria dokumentu – senat przegłosował zmiany w ustawie o kierujących pojazdami, która ma wejść w życie w przyszłym roku.

Fot. GK

Ustawa dostosowuje  polskie prawo do dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Przede wszystkim  jednak jej celem jest zmniejszenie liczby ciężkich wypadków drogowych – w Polsce trzykrotnie wyższej niż średnia w krajach UE – i zminimalizowanie nieprawidłowości w szkoleniu kierowców. Na kurs reedukacyjny – a nie ponowny egzamin, jak obecnie – będą kierowane osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą ponad 24 punkty karne. Dla początkujących motocyklistów zostanie wprowadzona nowa kategoria – prawo jazdy A2, uprawniające do prowadzenia motocykli z silnikami o mocy do 35 kW. Aby prowadzić motocykle, młody kierowca będzie musiał najpierw zdobyć prawo jazdy na małe motocykle – A1 (w wieku 16 lat) lub A2 – jeśli skończy 18 lat. Po następnych dwóch latach będzie się mógł ubiegać odpowiednio o prawo jazdy kat. A2 lub A. Granicę minimalnego wieku niezbędnego do uzyskania prawa jazdy kat. A podniesiono z 18 do 24 lat. Pojawi się też nowa kategoria prawa jazdy na „pojazdy inne”.

Młodych kierowców czeka okres próbny i „zielony listek” . Kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B, będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. – Według statystyk ponad dwie piąte wypadków powodują kierowcy w wieku 18-24 lat, dlatego okres próbny ma być przedłużany w razie popełnienia przez nadzorowanych kierowców wykroczeń drogowych. W razie popełnienia dwóch wykroczeń kierowca będzie kierowany na kurs reedukacyjny, a w przypadku popełnienia trzech – prawo jazdy zostanie mu odebrane  – wyjaśnia Tadeusz Jarmuziewicz, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

Zgodnie z ustawą zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Teraz ustawa wróci do sejmu. – Sądzę, że ustawa zostanie przegłosowana większością bez żadnych problemów, ponieważ jest pełna ponadpolityczna zgoda na zmiany w przepisach – zapewniał po głosowaniu w senacie Kazimierz Kleina, pomorski senator PO.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz