XI spotkanie polskich miast hanzeatyckich w Gdańsku

21 lutego 2013r. | Drukuj

Po raz kolejny spotykali się w Gdańsku  przedstawiciele  13 polskich miast hanzeatyckich. Od czasu 17 Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w 1997 roku, zebrania odbywają się cyklicznie, przynajmniej raz w roku. Zdaniem prezydenta miasta Gdańska mają duże znaczenie w zakresie rozwoju miast, współpracy kulturalnej, gospodarczej a także w nauce.

Spotkania mają na celu wprowadzenie przedstawicieli polskich członków organizacji w problematykę dotyczącą zaawansowania prac nad nowym statutem Stowarzyszenia Hanzy jako  Stowarzyszenia Międzynarodowego. Omówione zostały sprawy wyborów do władz Związku Hanzy oraz  współpracy polskich miast w nawiązaniu do podpisanej w 2004 w Gdańsku  roku Deklaracji o Współpracy. Ważnym tematem był również udział polskich miast w 33 Międzynarodowym Zjeździe Hanzy w Herfordzie w dniach 12-16.06.2013 roku oraz prezentacji miast hanzeatyckich podczas Dnia Otwartego 4 maja 2013  w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Na dzisiejsze spotkanie w Gdańsku zaproszeni zostali również przedstawiciele Młodej Hanzy z Polski.  Mieli oni możliwość  przeprowadzenia rozmów na temat współpracy  młodzieży  w ramach  Związku Miast  Hanzeatyckich  i w ramach „Polskiej Hanzy”.  Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz  powitał  wszystkich  w  Ratuszu Głównego Miasta Gdańska i  wprowadził   krótko  w  tematykę Hanzy. Podkreślił duże znaczenie współpracy Związku  Miast Hanzeatyckich w zakresie   rozwoju  miast, współpracy kulturalnej, gospodarczej, wymianie doświadczeń w dziedzinie nauki.   

fot. wikipedia

fot. Nikater / Wikimedia

Powstanie wspólnoty hanzeatyckiej możemy datować na rok 1250. Hanza, zrzeszająca setki miast europejskich głównie z basenu Morza Bałtyckiego i Północnego, budowała swoja potęgę gospodarczą, a ca za tym idzie również polityczną, w oparciu o niezwykle szerokie kontakty handlowe kupców, poparte imponującym zapleczem finansowym. Podstawowymi celami związku była wspólna ochrona interesów członków organizacji oraz rozwój morskich szlaków handlowych i komunikacyjnych.

Idea reaktywowania ruchu hanzeatyckiego pod postacią powołania  Związku  Nowej  Hanzy  zrodziła się  w  holenderskim  mieście  Zwolle, które w roku 1980, po raz pierwszy, po blisko trzystuletniej przerwie zorganizowało Zjazd Hanzy Nowej Ery. W spotkaniu Hanzeatów udział wzięli reprezentanci 43 miast Zachodniej Europy. Postanowiono nawiązać do dawnych tradycji, kiedy to przed wiekami podejmowano w czasie zjazdów najważniejsze decyzje dotyczące Hanzy. O znaczeniu współczesnej Hanzy świadczy fakt, że w chwili obecnej liczy ona 181 miast- członków z 16 krajów i ich liczba sukcesywnie wzrasta.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze