Unikatowe w skali kraju ogniwa zainstalowano w Gdańsku

22 lutego 2013r. | Drukuj

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego prąd uzyskuje się z energii słonecznej. Na dachu jednego z budynków zainstalowano unikatową w skali kraju małą elektrownie słoneczną. Inwestycja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

fot. Czerwone ogniwa/WFOŚIGW

fot. Czerwone ogniwa/WFOŚIGW

Na dachu urzędu zainstalowano 169 modułów fotowoltaicznych o powierzchni 327 m2 i łącznej mocy 39 kW. Instalacja zamienia energię słoneczną na prąd. Wykorzystując przy tym czerwone ogniwa fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej. Poszczególne moduły zamocowane są do specjalnej konstrukcji aluminiowej na trzech różnych połaciach dachu. Szacuje się, że rocznie wyprodukowanych zostanie około 30 MWh energii elektrycznej.

Instalacja podłączona jest do sieci elektrycznej budynku i  w słoneczne dni powinna całkowicie zaspokoić jego potrzeby energetyczne. W weekendy może je nawet przewyższyć. Nadwyżki weekendowe mogą być wykorzystywane do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (po zainstalowaniu odpowiednich zasobników). Dodatkowo, dzięki podłączeniu do zewnętrznej sieci energetycznej, istnieje możliwość sprzedaży prądu zakładowi energetycznemu (po wejściu w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii).

W holu urzędu prezentowana jest wizualizacja elektrowni. Na monitorze komputerowym wyświetlane są aktualne parametry pracy elektrowni, w tym dziennej produkcji energii oraz ilości energii wyprodukowanej od początku działania systemu.

Wartość projektu to ponad 940 000 złotych. 600 000 zł pochodzi  z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

 


Opublikowano w: TechnologieTrójmiastoWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze