fot. sxc.hu

W związku z intensywnymi opadami śniegu, jakie w ostatnich dniach wystąpiły w naszym regionie, właściciele oraz zarządcy obiektów wielkopowierzchniowych powinni pamiętać o regularnym odśnieżaniu dachów. Zaniedbania mogą być przyczyną katastrofy budowlanej.

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Nawet kilkunastocentymetrowa pokrywa śnieżna znacznie zwiększa obciążanie konstrukcji dachowej. Największe niebezpieczeństwo powoduje topniejący śnieg, którego ciężar wzrasta kilkakrotnie. Ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego stanowią także lodowe sople oraz nawisy śnieżne, które należy regularnie usuwać.

Zgodnie z prawem budowlanym – na właścicielu i zarządcy budynku spoczywa odpowiedzialność za usuwanie śniegu i lodu z dachów, rynien czy balkonów. Usuwanie pokrywy śnieżnej z tych elementów obiektów budowlanych jest takim samym obowiązkiem jak odśnieżanie chodników. Lekceważenie tego obowiązku karane jest mandatami. Może też skutkować wyłączeniem obiektu z użytkowania.

Wojewoda Pomorski wystosował w tej sprawie pisma do starostów oraz prezydentów miast na prawach powiatu. Zwrócił się również do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wzmożenie kontroli technicznych budynków wielkopowierzchniowych (centra handlowe, baseny, hale sportowo – widowiskowe, obiekty wystawiennicze itp.), w zakresie przestrzegania przez właścicieli lub administratorów tych obiektów, obowiązku usuwania zalegającego na dachach śniegu i lodu.

Niewłaściwe wykonywanie prac związanych z usuwaniem śniegu z dachu może stwarzać duże zagrożenie zarówno dla samego budynku, jak i osób wykonujących te prace. Dlatego muszą być one prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.