To warto przeczytać - Listy przeciwko wojnie - GazetaKaszubska.pl

To warto przeczytać – Listy przeciwko wojnie

Byłabym samolubem, gdybym nie podzieliła się z naszymi Czytelnikami lekturą książki (nie jest gruba!), którą niedawno udało mi się przeczytać. "Listy przeciwko wojnie" – autor Tiziano Terzani.
To warto przeczytać – Listy przeciwko wojnie Ewa Horanin
 
Przedsiębiorczyni, działaczka społeczna.
21 lutego 2013r.

Autor tej książki, który zmarł w 2oo4 roku to reporter, pisarz, podróżnik. Ukończył prawo w Pizie i Leeds, potem studiował na uniwersytecie Columbia sinologię. Współpracował z tygodnikami, takimi jak „Der Spiegel”. Autor wielu książek o krajach Azji.

Listy przeciwko wojnie przełożono na język angielski, niemiecki, francuski, japoński i słoweński. Książka jest pewnego rodzaju rozprawą na temat terroryzmu, powiązań politycznej elity ze światem biznesu, tragedii ludzi niewinnych, broniących swojego honoru i ojczyzny.

Wszystko zaczyna się od aktu terrorystycznego na wieże w dniu 10 września, na bolesne wydarzenie, które zmieniło świat.

Co mnie osobiście ujęło w tej książce, to absolutny brak jakiejkolwiek sympatii dla każdej ze stron. Autor próbuje wytłumaczyć bezstronnie, motywy, jakimi kierowali się terroryści, rozważa za i przeciw. To wg mojej oceny bardzo odważny krok autora, tym bardziej, że książka jest jak gdyby relacją właśnie z tamtych dni, a może nawet podsumowaniem wydarzeń, zjawisk, które później tak boleśnie odczuły rządy krajów rozwiniętych.

Człowiek taki jak Terzani, który objechał wiele krajów, poznał kulturę narodów, może być autorytetem w swoich przemyśleniach. Oczywiście można z nim się nie zgadzać, nawet to, że pisze, po 10 września zapanuje wielka wojna…

Ale czy nie jest tak? Czy wojna narodów nie trwa?

Na koniec dla zachęty cytat: „Jak świat światem, nie było jeszcze takiej wojny, która położyłaby kres wszystkim wojnom”.

Czy nie jest to prawda?


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi: , ,
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz