Tajne więzienia CIA w Gdańsku. Filmowa fikcja?

11 lutego 2013r. | Drukuj

8 lutego odbyła się w Polsce premiera filmu do którego oświadczenie wydało Miasto Gdańsk. W amerykańskiej produkcji „Wróg numer jeden” pojawia się informacja o tajnych więzieniach CIA na terenie portu gdańskiego, co od razu prostuje Urząd Miejski w Gdańsku.

fot. http://forum.film.org.pl

fot. http://forum.film.org.pl

8 lutego swoją premierę w Polsce miał film, o którym głośno było jeszcze przed jego emisją. „Wróg numer jeden” to film, który opowiada o polowaniu na Osamę bin Ladena – najsłynniejszego terrorystę – z perspektywy młodej agentki CIA. W filmie pojawia się kilkusekundowa informacja tajnych więzień CIA, których rzekomo lokalizacja była w gdańskim porcie. Władze miasta Gdańsk, żeby to wyjaśnić wydał oświadczenie.

W związku z premierą głośnego filmu „Wróg numer jeden” przypominamy, że nie jest to film dokumentalny, lecz fabularny a więc oparty na fikcyjnych wydarzeniach. Wykorzystanie gdańskiego portu jako tła dla lokalizacji jednego z tajnych więzień CIA, trzeba więc traktować wyłącznie w kategoriach pomysłu scenograficznego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Władze Gdańska nie posiadają żadnych informacji potwierdzających, by sytuacja podobna do filmowej mogła się wydarzyć w rzeczywistości – podkreśla rzecznik – Mamy nadzieję, że Gdańsk – mimo iż przypadkowo odegrał w filmie Kathryn Bigelow rolę „czarnego charakteru” – nadal kojarzony będzie na całym świecie przede wszystkim jako miasto Wolności i Solidarności.

Film „Wróg numer jeden” otrzymał 5 nominacji do Oscara, w tym w kategoriach: najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsza aktorka pierwszoplanowa.


Opublikowano w: TrójmiastoWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze