Wyprawa gdyńskiego podróżnika na płaskowyż reniferów

01 lutego 2013r. | Drukuj

Przemierzyć największy w Europie płaskowyż górski Hardangervidda w warunkach najsurowszej skandynawskiej zimy – taki cel postawili sobie gdyńscy podróżnicy Rafał Król oraz Damian Laskowski – miłośnicy Skandynawii i turystyki górskiej. Do Arktyki wyruszają 2 lutego 2013 r. Wyprawa została objęta patronatem magazynu National Geographic Traveler.

 – Wyruszam na płaskowyż Hardangervidda w Norwegii. To największy górski płaskowyż w Europie, najbliższa nam Arktyka, i największe europejskie siedlisko reniferów. Celem jest pokonanie całego płaskowyżu bez korzystania ze schronów turystycznych – mówi Rafał Król.

fot.expeditions.pl

fot.expeditions.pl

Wraz z Damianem Laskowskim, zamierza on przejść na nartach biegowych ponad 200 km – z południowego zachodu na północny wschód płaskowyżu. Będzie to pierwsza polska ekipa, która nie skorzysta z chat i schronisk. W planach jest również zdobycie najwyższego szczytu Hardangervidda – Harteigen, położonego 1690 m n.p.m.

fot. expeditions.pl

fot. expeditions.pl

W ekspedycji towarzyszyć im będą renifery, bowiem płaskowyż jest największym siedliskiem tych zwierząt w Europie. Podróżnicy chcą upamiętnić i przypomnieć sylwetkę Jakuba Bujaka – znakomitego przedwojennego himalaisty, który na początku lat 30. XX wieku jako pierwszy Polak przemierzał Hardangerviddę. Kilkadziesiąt lat później, w 2008 i 2009 r., udało się to jeszcze dwóm krajowym ekipom. Rafał Król i Damian Laskowski zamierzają również zgromadzić informacje o tym najbliższym i najłatwiej dostępnym fragmencie Arktyki.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja[email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Kaszub 2014 pisze:

    Gratuluję wyczynu! do tej pory myślałem, że najwyższe wzniesienie na płaskowyżu to Gaustatoppen :(

Dodaj komentarz