Ostry spór o S6

30 września 2010r. | Drukuj

Przebieg Trasy Kaszubskiej wokół Lęborka nadal budzi wielkie emocje. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała właśnie , że tzw. wariant południowy jest  pewny. Oznacza to, że na nic zdały się protesty mieszkańców, którzy chcieli, by droga szybkiego ruchu z Trójmiasta do Słupska i dalej do Szczecina, przebiegała na północ od Lęborka. To ułatwiłoby dojazd turystom do Łeby i przyczyniło się do rozwoju nadmorskich terenów.

– Wariant południowy jest niemal pewny i będzie rekomendowany we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. RDOŚ nie będzie miała wyboru między wariantami południowym i północnym, który zapewniłby  obejście Lęborka od północy – poinformował Piotr Michalski, rzecznik GDDKiA.

Planowany przebieg trasy S6 / GDDKiA

Rok temu przeciwko takiemu wariantowi protestowali mieszkańcy Lęborka i okolic. Zarzucali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że ignoruje ich stanowisko i zbyt późno informuje o projekcie budowy – w tym o planowanych wyburzeniach budynków i ich skali. Za południowym wariantem opowiadali się z kolei przedsiębiorcy, którzy poczynili już inwestycje, m.in. wybudowali stacje paliw.

Wszystko wskazuje na to, że GDDKiA przyspiesza prace nad projektem Trasy Kaszubskiej. Niespodziewanie w lęborskim ratuszu udostępniono właśnie do wglądu mapy wariantu południowego  drogi ekspresowej S6. Mieszkańcy są tym faktem zaniepokojeni, bowiem przez ponad rok w sprawie „szóstki” nic się nie działo. Do tej pory GDDKiA nie złożyła dokumentów w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tymczasem wydanie decyzji środowiskowej jest niezbędne do dalszych działań przy budowie tej drogi – przypominają mieszkańcy Mostów i Lęborka.

– Nie rozumiemy, dlaczego GDDKiA tak bardzo upiera się przy wariancie południowym, skoro dla Lęborka jest on niekorzystny. Wymaga nie tylko wyburzeń, ale i wycinki lasów – mówią protestujący i zapowiadają, że w tej sytuacji znowu wyjdą na pasy i będą blokować drogę.

Znowu konsultacje sprawie drogi S6

W minionym tygodniu odbyły się również kolejne konsultacje społeczne dotyczące przebiegu drogi ekspresowej S6 poza Lęborkiem. Tym razem projektanci spotkali się z mieszkańcami miejscowości leżących na trasie Lębork – Słupsk (Leśnice, Pogorzelice, Potęgowo). Zainteresowanym zaprezentowano trzy rozwiązania: trasę południową, północną oraz wzdłuż istniejącej drogi z obwodnicami miejscowości.

Projektanci przedstawili mieszkańcom szczegóły planowanych rozwiązań oraz wysłuchali sugestii i uwag.  Mieszkańcy proponowali min. tunel pod torami w miejscowości Leśnice (zamiast planowanej kładki) oraz zachowanie alei drzew ciągnącej się wzdłuż torów kolejowych. Także zdaniem tutejszych mieszkańców rozwiązaniem byłaby trasa na północ od obecnie istniejącej, która aktywizowałaby rolnicze obszary północnej części powiatów lęborskiego i słupskiego.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze