Arcydzieło inżynierii XIX wieku stworzone przez Polaka emigranta.

30 stycznia 2013r. | Drukuj

W najbliższy czwartek, 31 stycznia br. Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na relacje z podróży dwójki młodych globtroterów-filmowców. Dokument mówi o Centralnej Kolei Transandyjskiej i jej twórcy, Polaku. Początek o godz. 18.00 w Cafe Cyganeria w Gdyni przy ul. 3 maja 27.

fot. Muzeum Emigracji

fot. Muzeum Emigracji

Wyświetlony dokumentu „Transandino”, przybliży trasę peruwiańskiej Kolei Transandyjskiej i inżynierski geniusz jej twórcy – Ernesta Malinowskiego. – Pokaz poprzedzi prelekcja na temat polskiego emigranta i jego roli w rozwoju Peru, technologiach zastosowanych przez budowniczego oraz historii Centralnej Kolei Transandyjskiej. Twórcy projektu, Kamil Kaczmarek i Kasper Piasecki, opowiedzą także o kulisach podróży i zaprezentują zdjęcia z wyprawy do Ameryki Południowej – informują organizatorzy pokazu.

Młodzi filmowcy w ramach projektu „Transandino” odwiedzili w 2010 roku m.in. Limę, Cuzco, Machu Picchu, Jezioro Titicaca, Arequipe i zabytki archeologiczne północnego Peru. Przemierzyli kilka tysięcy kilometrów i spędzili łącznie ponad 250 godzin w peruwiańskich autobusach i pociągach, w tym kilkakrotnie przebyli koleją trasę Lima – La Oroya – Huancayo. – Film „Transandino” jest studium trasy Centralnej Kolei Transandyjskiej i otaczającego ją majestatycznego krajobrazu. Impresyjny dokument zabiera widza w podróż w niedostępne przestrzenie Andów – ujęcia powstawały ze szczytów górskich,  z okien pociągu jak i okien samochodu, którym twórcy filmu ścigali kolej.

fot. Muzeum Emigracji

fot. Muzeum Emigracji

Centralna Kolej Transandyjska wybudowana została w latach 1870-1908. Jej projektantem i budowniczym był Polak, Ernest Malinowski. Konstrukcja uważana jest za arcydzieło inżynierii XIX wieku – zapowiadają organizator Muzeum Emigracji w Gdyni. Dokumentacją podróży jest blog www.transandino.info. W 2011 roku strona ta została nominowana do organizowanej przez National Geographic Polska nagrody Travelery, w kategorii „blog roku 2010″. Spotkanie odbywa się w ramach miesięcznego cyklu Stacja Emigracja organizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni.


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz