Gdyński orzeł nocą nie śpi. Przeszedł wiele, dziś znowu zachwyca

25 stycznia 2013r. | Drukuj

Przeszedł niejedno: skradziono go, został odnaleziony, ale stracił skrzydło i ogon. Potrzebna była rekonstrukcja. Nabrał jednak blasku i to dosłownie. Pomnik 2 Morskiego Pułku Strzelców w gdyńskich Kolibkach, popularnie nazywany imieniem Orła Białego, po zmroku zachwyca dzięki oświetleniu.

Orzeł wita wjeżdżających do Gdyni od strony Sopotu mieszkańców i gości. Okolica, w której stoi, jest często odwiedzana latem ze względu na piękny widok – panoramę na Zatokę Gdańską. Dzięki iluminacji ma szansę na zdobycie popularności także zimą. Iluminację zrealizowano przy pomocy dwóch reflektorów umieszczonych na latarniach. Koszt inwestycji łącznie z projektem wyniósł ok. 27,5 tys. zł.

fot. gdynia.pl

fot. gdynia.pl

Pomnik został odsłonięty w 1981 r. Upamiętnia żołnierzy 2 Morskiego Pułku Strzelców, bohaterskich obrońców Gdyni, którzy zginęli w walkach w 1939 r., w miejscu, w którym się znajduje. Przebiegała tam wówczas granica Wolnego Miasta Gdańska i II Rzeczypospolitej. Pomnik był wielokrotnie dewastowany przez złomiarzy. W lutym 2011 r. orzeł został skradziony. Rzeźbę odnaleziono, ale poważnie uszkodzoną. Potrzebne było wykonanie kopii. W tym samym roku znalazła się ona na postumencie. Obecnie pomnik znajduje się pod obserwacją kamery monitoringu miejskiego.

 

 


Opublikowano w: GdyniaWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz