Ptakoliczenie w Gdyni. Akcja miłośników przyrody

23 stycznia 2013r. | Drukuj

Ile ptaków odwiedza przydomowy karmnik, ogród, zagląda na podwórko czy do lokalnego parku? Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zachęca, by sprawdzić to w najbliższy weekend, 26-27 stycznia. Na zabawę w „Zimowe Ptakoliczenie” wystarczy poświęcić godzinę.

fot. sxc.hu

fot. sxc.hu

W tym czasie należy zanotować maksymalną liczbę osobników każdego gatunku widzianych jednocześnie, co pozwala uniknąć wielokrotnego liczenia tego samego wróbla czy sikory. Już od 24 stycznia na stronie internetowej: http://www.otop.org.pl/ dostępny będzie elektroniczny formularz do wpisywania wyników.

Jeśli ktoś nie ma żyłki ornitologa i nie rozpoznaje zimujących w jego sąsiedztwie ptaków, może skorzystać z dostępnego na stronie krótkiego przewodnika po najczęściej spotykanych gatunkach lub sfotografować zagadkowego osobnika i podesłać zdjęcie na adres e-mailowy: [email protected], a także zamieścić je z prośbą o identyfikację na profilu OTOP na Faceboooku.

„Zimowe Ptakoliczenie” to także wycieczki organizowane przez wolontariuszy OTOP. W Gdyni spacer odbędzie się w piątek, 25 stycznia 2013 r. Zbiórka o godz. 8.30 przy ul. Kartuskiej 185 (budynek leśniczówki Zwierzyniec). Swoją wiedzą na temat ptaków podzieli się Tomasz Kaliszewski. Konieczne wcześniejsze potwierdzenie obecności – e-mail: [email protected], tel. 606 800 353.

Co roku OTOP wybiera „Ptaka Zimy”, na którego w danym sezonie pragnie zwrócić szczególna uwagę. Tym razem jest nim łabędź niemy – częsty trójmiejski „plażowicz”. Przy okazji przypominamy, że nie należy karmić go chlebem, który jest niebezpieczny dla ptasiego układy pokarmowego. Zdecydowanie lepsze jest zboże i warzywa (surowe lub gotowane, bez soli, drobno pokrojone).


Opublikowano w: GdyniaPolecaneWiadomości LITE
Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz