Masz swoją historię emigracji? Muzeum czeka

22 stycznia 2013r. | Drukuj

Projekt Muzeum Emigracji w Gdyni zakłada stworzenie Archiwum Emigranta. Muzeum poszukuje osób, które chcą podzielić się wspomnieniami, relacjami obrazującymi emigracyjną historię Gdyni. Wywiady nagrywane będą wspólnie z Gdyńską Szkołą Filmową.

mat. prasowe

mat. prasowe

Archiwum Emigranta to przedsięwzięcie długofalowe i wieloetapowe. W pilotażowej fazie projektu (lata 2010-2011) sfilmowanych zostało kilkadziesiąt wywiadów na trzech kontynentach, w takich krajach, jak m.in.: Stany Zjednoczone, Australia, Francja, Wielka Brytania, Czechy, Węgry i Rumunia. – Chcemy dowiedzieć się kim byli ludzie, którzy decydowali się na opuszczenie swojego domu, pracy, bliskich. Jaka była ich ostatnia myśl przed wyjazdem, jakie wspomnienia ale i marzenia z sobą zabierali. Interesuje nas również jak radzili sobie w nowym kraju, społeczeństwie, gospodarce, nowej, często egzotycznej kulturze. Pragniemy dotrzeć do tych ludzi, by ocalić od zapomnienia ich historie, często poruszające i niezwykłe – zapowiada Karolina Grabowicz-Matyjas, Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.

W ramach pierwszego etapu projektu, rozpoczynającego się w styczniu br., nagrywane będą na Pomorzu, wspólnie z Gdyńską Szkołą Filmową, wywiady z osobami, które doświadczyły emigracji oraz tymi, którzy pracując w gdyńskiej infrastrukturze emigracyjnej, były jej świadkami. – Naturalnie nie zawężamy naszych poszukiwań tylko do emigracji drogą morską, każda historia jest dla nas wartościowa – mówi Sebastian Tyrakowski, koordynator projektu.

Drugi etap projektu, organizowany w Warszawie, zakłada zaproszenie do wywiadów wybitnych postaci polskiej nauki, kultury, sportu bądź biznesu, w których życiorys wpisane były doświadczenia emigracyjne.

W ramach kolejnej  odsłony Archiwum Emigranta organizowane będą na skalę ogólnopolską wywiady audio z emigrantami i ich krewnymi. W dalszych etapach projektu zakłada się działania międzynarodowe – wyjazdy  w celu rejestracji wywiadów za granicą.

Historie emigrantów będą archiwizowane w postaci notacji tekstowych, dźwiękowych i filmowych i wykorzystywane w działaniach wystawienniczych, wydawnictwach multimedialnych i drukowanych, jak i w elektronicznych archiwach udostępnianych w Internecie.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz