Stan wojenny 29 lat temu

13 grudnia 2010r. | Drukuj

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL wprowadziły w Polsce stan wojenny. Nie działała komunikacja, telefony, środki przekazu. Opozycjoniści trafili do aresztów i obozów internowania. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.


Fot. Ośrodek Karta/Wikipedia: Stan wojenny

Stan wojenny wprowadzono o północy 13 grudnia 1981 roku. Oficjalne komunikaty o stanie wojennym pojawiły się radiu i telewizji o godz. 6 rano. Polskie Radio nadało wówczas po raz pierwszy słynne przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Już w nocy w całym kraju rozpoczęły się aresztowania, głównie działaczy Solidarności. Większość akcji podejmowały oddziały ZOMO. We wszystkich działaniach, związanych z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, udział wzięło tego dnia około 70 tys. żołnierzy oraz  30 tys. funkcjonariuszy MSW. Według danych IPN na ulice miast wyjechało 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych.

Fot. GK/TVP: Gen. W. Jaruzelski obwieszcza stan wojenny w Polsce

Reakcją na wprowadzenie stanu wojennego były kolejne strajki  m.in. w Stoczni Gdańskiej. 16 grudnia w Gdańsku zebrała się manifestacja, w której udział wzięło około 100 tys. osób. W wyniku starć z oddziałami ZOMO przynajmniej cztery z nich zostały postrzelone, jedna zaś zmarła. W całym kraju, w okresie od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983 roku, kiedy to stan wojenny został zniesiony, podczas manifestacji i strajków śmierć poniosło 56 osób (szacunki IPN), łączna liczba ofiar śmiertelnych stanu wojennego prawdopodobnie przekracza jednak 100 osób. Kolejnych 5 tys. osób, głównie działaczy opozycji, zostało przez władze PRL internowanych.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz