Karnawał czyli zapusty. Na Kaszubach zawsze balowano

17 stycznia 2013r. | Drukuj

Karnawał czyli zapusty to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego carne vale, a słowo to zaczerpnięte z łaciny oznaczało pożegnanie mięsa: „carne” – mięso i „vale” – żegnaj (przed rozpoczynającym się wielkim postem). Oczywiście każdemu z nas karnawał kojarzy się przede wszystkim z Rio de Janeiro.

Fot. Polskie Radio: Karnawał w Rio

Fot. Polskie Radio: Karnawał w Rio

Karnawał jest od zarania dziejów znany na Kaszubach. Zwyczaje karnawałowe są tu bardzo urozmaicone, a wiele z nich przetrwało do dziś. Zapusty, to czas zabaw i tańców i spożywania… sporych ilości alkoholu. Głównym pożywieniem Kaszubów w czasie postu były krëpe, bùlwe i slëdze.  Dawniej w zapusty jedzono jednak dużo tłustych dań, a bardzo popularne były placki ziemniaczane, pączki i faworki.  Taniec, zabawa, śpiewy, to nieodzowne elementy zapustne widoczne w każdym zakątku Kaszub. Wedle tradycji panny wystrojone w piękne suknie brały udział w  balach i imprezach, by znaleźć mężów. Do dzisiaj zachował się tu zwyczaj chodzenia w zapusty przebierańców. Spotkać można wśród nich postacie z kolędowania: niedźwiedzia, konia, bociana, cygana, czy żandarma. Bawią się zarówno starzy jak i młodzi, a okres ten kończy się w ostatki.  Niegdyś zapusty, to także czas w którym na Kaszubach odwiedzało się dalekich krewnych. Rodziny zbierały się i w kilka sań wyruszano na wspólne odwiedziny bliskich.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Marian pisze:

    Zôpùstë są czasem òd niedzeli (zôpùstnô niedzela) do wtórkù przed Pòpielną Strzodą.

  2. Lena pisze:

    Nieźle opisany kaszubski karnawał :)

Dodaj komentarz