fot. sxc.hu

Jakie mamy prawa jako konsumenci, jakie obowiązki mają sklepy? Czy każdy zakupiony towar możemy zwrócić? Jak to jest w przypadku w dalszym ciągu trwających promocji i przecen? Inspekcja Handlowa w Gdańsku przypomina konsumentom ich podstawowe prawa dotyczące zwrotu produktu.

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Według badań świadomości i postaw konsumenckich, przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, wynika, że 37 proc. Polaków błędnie twierdzi, iż sklep ma obowiązek przyjąć niechciany prezent. Natomiast ponad połowa ankietowanych (53 proc.) uważa, że produkty kupione podczas świątecznych promocji można reklamować na tych samych zasadach, co produkty kupione poza promocjami.

Otóż zgodnie z przepisami, sklepy nie mają obowiązku przyjmowania zwrotu pełnowartościowego towaru, w tym niechcianego prezentu. Mogą jednak, we własnym zakresie, zastrzec inne reguły zwracania czy wymiany produktów, o ile są korzystniejsze dla konsumentów. Inaczej wygląda to w przypadku zakupu online. Kupując prezent przez Internet, mamy prawo odstąpić od umowy. Nie musimy przy tym podawać jakichkolwiek powodów. Wystarczy złożyć stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 10 dni liczonych od dnia wydania rzeczy. Co więcej, jeżeli przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie takiego odstąpienia, omawiany termin wydłuża się do 3 miesięcy.

 W przypadku kiedy zakupiony towar jest niezgodny z umową np. jest uszkodzony. Wówczas możemy złożyć reklamację w terminie 2 lat od zakupu, jednak nie później niż 2 miesiące od chwili wykrycia usterki. Reklamację składamy w sklepie – najlepiej na piśmie, załączając paragon lub inny dowód zakupu.

Czas promocji przyciąga klientów, czasami kupujemy rzeczy, które de facto nie są potrzebne, ale skusiła nas ich cena. Pamiętaj, że towar kupiony w ramach promocji podlega zwrotowi i reklamacji na takich samych zasadach, jak towar kupiony poza promocją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.