Pomuchel czyli dorsz

12 grudnia 2010r. | Drukuj

Dwa tysiące smakoszy ryb z całej Polski przybyło w niedzielę do Łeby na XII Festiwal Pomuchla. To największa w kraju impreza promująca kaszubskiego dorsza.

Fot. GK

W niedzielę w hali sportowej w Łebie tłumy turystów i mieszkańców nadmorskiego kurortu  uczestniczyły w festynie odpustowym św. Mikołaja, którego najważniejszą częścią jest słynny już  Festiwal Pomuchla.

Fot. GK

Atrakcją był wielki kulinarny konkurs na potrawy z dorsza, w którym wzięło udział kilkudziesięciu restauratorów oraz koła gospodyń. Nagrodzone zostały potrawy kuchni wielu znanych hoteli, ale także specjały małych kuchni – tak więc wyróżnienie dostał np. Hotel Neptun, ale i gospodynie z łebskiej  parafii Św. Mikołaja. – Wiele potraw nie otrzymało nagród, ale zyskało uznanie gości festiwalu, na przykład – bułka „Złota Rybka”, czy dorsz gotowany z cytryną – mówi pan Kazimierz, gość Festiwalu Pomuchla.  Wielkim wzięciem cieszył się właśnie skropiony cytryną gotowany dorsz, serwowany przez Henryka Jarockiego (brat piosenkarki Ireny Jarockiej), który w Łebie od lat prowadzi restaurację Viking.

Fot. GK

Festiwal Pomuchla odbywa się w Łebie zawsze w niedzielę najbliższą odpustowi św. Mikołaja.  – Ta impreza to  powrót do starej kaszubskiej tradycji, naprawdę świetnie zorganizowana, a  ja od początku jej istnienia przyjeżdżam tu aż z Hannoveru – mówi Wolfgang Helbig, kurator oświaty okręgu Brunszwik – gość Festiwalu Pomuchla.

Fot. GK

Gościem specjalnym festiwalu był popularny szef kuchni Karol Okrasa. W poprzednich latach łebskie dorsze promowali m.in. tak sławni smakosze jak: Andrzej Blikle, Pascal Brodnicki, Robert Sowa, Robert Makłowicz i Maciej Kuroń.

Ale festiwal, to nie tylko rozrywka. Wielu gości przybyło na konferencję gospodarczą pod hasłem „Dorsze nas żywiły”. Prelekcje przygotowały m.in.: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Morski Instytut Rybacki w Gdyni i Zrzeszenie Rybaków Morskich w Łebie.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze