Kontrowersyjna inwestycja w centrum miasta

11 stycznia 2013r. | Drukuj

To pomysł, który budzi skrajne emocje – od podziwu po totalną krytykę. W centrum Gdyni powstaje za ponad 7 mln zł InfoBox czyli tymczasowy obiekt zbudowany z 65 kontenerów.

Fot. UM Gdynia

Fot. UM Gdynia

W Gdyni u zbiegu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego miało powstać miejskie Forum Kultury. Jednak problemy formalne, m.in. własnościowe sprawiły, że miasto zdecydowało się na budowę „tymczasowego” obiektu, czyli składającego się z modułów, które będzie można zdemontować. Tak powstaje InfoBox, czyli zespół 65 kontenerów i wieża widokowa przylegająca do szczytowej ściany budynku. Będzie to wielkie centrum informacyjne na temat inwestycji i rozwoju Gdyni. „Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, zamiast Forum Kultury, którego budowa miała ruszyć dwa lata temu, stawia za 7 mln zł piramidę z kontenerów, by opowiadać o przyszłych inwestycjach” – napisała Gazeta Wyborcza. „Kontenerowa forma jest tu obca i nie spełnia standardów śródmiejskiej zabudowy” – dodaje  na jej łamach inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik, profesor i wykładowca na wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

Trzeba jednak dostrzec, że InfoBox to przedsięwzięcie wpisujące się w światowe trendy, a w Polsce – wręcz bezprecedensowe. To – jak mówi prezydent miasta – swoiste obserwatorium zmian w Gdyni. Tutaj będziemy mieli możliwość unaocznić sobie kierunek rozwoju i zmian miasta, poznać jego potencjał i przyszły wizerunek – m.in. dzieki multimedialnym prezentacjom. InfoBoxy działają w innych dynamicznie rozwijających się miastach – w Berlinie, Hamburgu czy Saragossie. Nikt nie urywa też, że to inwestycja tymczasowa, która przez kilka lat ma wypełniać lukę architektoniczną w samym centrum Gdyni. Potem powstanie tu zapewne godny tego miejsca obiekt. Architektura kontenerów ma zaś nawiązywać do portowego charakteru miasta, a 22-metrowa wieża widokowa z windą bezsprzecznie stanie się atrakcją dla mieszkańców i turystów. Cały obiekt będzie miał prawie 900 metrów kwadratowych.

Budowa InfoBoxu rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku. Inwestycja ma być gotowa wiosną.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze