Fot. UM Gdynia

To pomysł, który budzi skrajne emocje – od podziwu po totalną krytykę. W centrum Gdyni powstaje za ponad 7 mln zł InfoBox czyli tymczasowy obiekt zbudowany z 65 kontenerów.

Fot. UM Gdynia
Fot. UM Gdynia

W Gdyni u zbiegu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego miało powstać miejskie Forum Kultury. Jednak problemy formalne, m.in. własnościowe sprawiły, że miasto zdecydowało się na budowę „tymczasowego” obiektu, czyli składającego się z modułów, które będzie można zdemontować. Tak powstaje InfoBox, czyli zespół 65 kontenerów i wieża widokowa przylegająca do szczytowej ściany budynku. Będzie to wielkie centrum informacyjne na temat inwestycji i rozwoju Gdyni. „Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, zamiast Forum Kultury, którego budowa miała ruszyć dwa lata temu, stawia za 7 mln zł piramidę z kontenerów, by opowiadać o przyszłych inwestycjach” – napisała Gazeta Wyborcza. „Kontenerowa forma jest tu obca i nie spełnia standardów śródmiejskiej zabudowy” – dodaje  na jej łamach inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik, profesor i wykładowca na wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

Trzeba jednak dostrzec, że InfoBox to przedsięwzięcie wpisujące się w światowe trendy, a w Polsce – wręcz bezprecedensowe. To – jak mówi prezydent miasta – swoiste obserwatorium zmian w Gdyni. Tutaj będziemy mieli możliwość unaocznić sobie kierunek rozwoju i zmian miasta, poznać jego potencjał i przyszły wizerunek – m.in. dzieki multimedialnym prezentacjom. InfoBoxy działają w innych dynamicznie rozwijających się miastach – w Berlinie, Hamburgu czy Saragossie. Nikt nie urywa też, że to inwestycja tymczasowa, która przez kilka lat ma wypełniać lukę architektoniczną w samym centrum Gdyni. Potem powstanie tu zapewne godny tego miejsca obiekt. Architektura kontenerów ma zaś nawiązywać do portowego charakteru miasta, a 22-metrowa wieża widokowa z windą bezsprzecznie stanie się atrakcją dla mieszkańców i turystów. Cały obiekt będzie miał prawie 900 metrów kwadratowych.

Budowa InfoBoxu rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku. Inwestycja ma być gotowa wiosną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.