Kontrowersyjna inwestycja w centrum miasta

11 stycznia 2013r. | Drukuj

To pomysł, który budzi skrajne emocje – od podziwu po totalną krytykę. W centrum Gdyni powstaje za ponad 7 mln zł InfoBox czyli tymczasowy obiekt zbudowany z 65 kontenerów.

Fot. UM Gdynia

Fot. UM Gdynia

W Gdyni u zbiegu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego miało powstać miejskie Forum Kultury. Jednak problemy formalne, m.in. własnościowe sprawiły, że miasto zdecydowało się na budowę „tymczasowego” obiektu, czyli składającego się z modułów, które będzie można zdemontować. Tak powstaje InfoBox, czyli zespół 65 kontenerów i wieża widokowa przylegająca do szczytowej ściany budynku. Będzie to wielkie centrum informacyjne na temat inwestycji i rozwoju Gdyni. „Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, zamiast Forum Kultury, którego budowa miała ruszyć dwa lata temu, stawia za 7 mln zł piramidę z kontenerów, by opowiadać o przyszłych inwestycjach” – napisała Gazeta Wyborcza. „Kontenerowa forma jest tu obca i nie spełnia standardów śródmiejskiej zabudowy” – dodaje  na jej łamach inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik, profesor i wykładowca na wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

Trzeba jednak dostrzec, że InfoBox to przedsięwzięcie wpisujące się w światowe trendy, a w Polsce – wręcz bezprecedensowe. To – jak mówi prezydent miasta – swoiste obserwatorium zmian w Gdyni. Tutaj będziemy mieli możliwość unaocznić sobie kierunek rozwoju i zmian miasta, poznać jego potencjał i przyszły wizerunek – m.in. dzieki multimedialnym prezentacjom. InfoBoxy działają w innych dynamicznie rozwijających się miastach – w Berlinie, Hamburgu czy Saragossie. Nikt nie urywa też, że to inwestycja tymczasowa, która przez kilka lat ma wypełniać lukę architektoniczną w samym centrum Gdyni. Potem powstanie tu zapewne godny tego miejsca obiekt. Architektura kontenerów ma zaś nawiązywać do portowego charakteru miasta, a 22-metrowa wieża widokowa z windą bezsprzecznie stanie się atrakcją dla mieszkańców i turystów. Cały obiekt będzie miał prawie 900 metrów kwadratowych.

Budowa InfoBoxu rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku. Inwestycja ma być gotowa wiosną.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze