Opłatkowy finał dziesięciolecia ZK-P w Baninie

09 stycznia 2013r. | Drukuj

Spotkanie opłatkowe Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie, które odbyło się w przeddzień Sylwestra, oficjalnie zamknęło odchody 10–lecia oddziału.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Złożyły się na nie dziesięciolecia organizowania mszy z kaszubską liturgią słowa, założenia klubu, pielgrzymek kaszubskich do Sianowa i kilka pomniejszych wydarzeń. Do znaczących publicystycznych i artystycznych osiągnięć minionego roku należy wydanie „Leksykonu Ziemi Żukowskiej” oraz płyty „Wiedno Kaszëbë” zespołu „Młodzëzna”. Te i inne wydarzenia zostały przypomniane w oparciu o zdjęcia wyświetlone na telebimie. – Jestem pod wrażeniem tych działań. Śmiało moglibyście nimi obdarować kilka oddziałów – podkreślał w życzeniach Jerzy Kreft, prezes ZKP w Kolbudach, który wraz z małżonką Lidwiną (prezes ZKP w Żukowie) był gościem banińskiego opłatka.

Utwory z najnowszej płyty artystycznie ubogaciły opłatkową uroczystość. Wykonali je młodzi artyści z zespołu „Młodzëzna”. Wystąpił też chór „Chòranka”, który wykonał kilka tradycyjnych kolęd kaszubskich. Natomiast gwiżdże z Miszewa pod kierunkiem Elżbiety Pryczkowskiej i przy akompaniamencie Marka Muncha, uraczyły zebranych dawką humoru i oryginalnej obrzędowości kaszubskiej.

Było mnóstwo pięknych życzeń, które złożyli członkowie licznego oddziału (230 osób), a także wypowiedzianych publicznie przez sołtys Banina Urszulę Teskę. Pani Sołtys podczas spotkania złożyła akces do organizacji, prezesów sąsiednich oddziałów oraz członków Rady Naczelnej ZKP Albina Bychowskiego i Wojciecha Kankowskiego, którzy wręczyli legitymacje nowym członkom: małżonkom Krystynie i Pawłowi Wojowskim z Warzenka oraz Honoracie Walczak z Gdańska.

(jd)

Galeria

fot. nadesłane


Opublikowano w: RegionRodnô Zemia
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze